مجمع پژوهشگاه های ملی کشور- اخبار مجمع
معاون پژوهشی وزیر علوم در جلسه مجمع پژوهشگاههای ملی کشور خواستار شد: اهتمام جدی پژوهشگاهها در برگزاری آئین هفته پژوهش و فناوری

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/8/24 | 

نهمین نشست مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور در سال جاری با موضوع بررسی پیش‌نویس آئین‌نامه استخدامی اعضای هیات‌علمی پژوهشی، با حضور دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر علی باقر طاهری نیا دبیر مجمع پژوهشگاههای ملی کشور و رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی مدیران حوزه پژوهشی و روسای پژوهشگاه‌های عضو مجمع، به میزبانی پژوهشگاه مواد و انرژی به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شد.به گزارش روابط‌ عمومی موسسه به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، معاون پژوهشی وزارت علوم در این نشست بر اهمیت هفته پژوهش در سال جاری تاکید کرد و از همه پژوهشگاه‌ها خواست تا هفته پژوهش و فناوری امسال را به‌صورت دانشجو محور برگزار کنند و از تمام توان دانشجویان جهت برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه، استفاده نمایند.
دکتر صالحی آذرماه را ماه پژوهش و فناوری خواند و اظهار داشت: می بایست تمام همت خود را در برنامه‌های استانی و ملی هفته پژوهش و موضوعات پژوهشی بگذاریم.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به دستور جلسه این نشست درخصوص تدوین پیش‌نویس آئین‌نامه موظفی اعضای هیات‌علمی پژوهشی، افزود: در این آئین‌نامه باید به این موضوع توجه داشت که رابطه‌ای متناسب و ملموس بین آموزش و پژوهش برقرار شود و موظفی‌ها و خروجی‌‌ها از یکدیگر مجزا گردند، چراکه خروجی‌ها بر اساس ماموریت و اهداف سازمان می‌باشد.
معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به حمایت از پژوهشگاه‌ها با تامین منابع ارزی، خطاب به اعضای مجمع، گفت: به سمت تجاری‌سازی در راستای اولویت‌های کشور حرکت کنید و انعقاد تفاهم‌نامه و همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت ماموریت‌های سازمان را در برنامه‌های خود بگذارید.

 

در ادامه دکتر علی باقر طاهری‌نیا رئیس مؤسسۀ پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش‌عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور ضمن خوشامدگویی و ارائه گزارشی از نشست قبل و اقدامات صورت گرفته، از اعضاء خواست تا پس از ارائه پیش‌نویس آئین‌نامه استخدامی اعضای هیات‌علمی پژوهشی توسط دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند .
سپس دکتر حمید امیدوار رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، به ارائه گزارشی درخصوص تاریخچه تاسیس پژوهشگاه، فعالیت‌ها و اقدامات، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و پایلوت‌ها، دستاوردها، مرکز رشد و ساختمان سبز پژوهشگاه پرداخت.
وی همچنین از ایجاد دو پژوهشکده فناوری‌های ساخت و تولید و پژوهشکده سیاستگذاری، ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری با همکاری پارک علم و فناوری البرز و ایجاد تکنوپارک باتری‌های لیتیمی با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنین راه‌اندازی ۲ مرکز نوآوری انرژی در این پژوهشگاه خبر داد.
دکتر امیدوار در ادامه افزود: اخیرا طی دو حکم جداگانه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، وظیفه "تدوین پیش‌نویس سند ملی توسعه علوم و فناوری‌های حوزه مواد پیشرفته" و نیز عنوان "راهبر برنامه مواد پیشرفته و تحول صنایع" به پژوهشگاه مواد و انرژی محول گردیده است.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی همچنین به تعریف چندین طرح کلان ملی در این پژوهشگاه اشاره کرد و درخصوص آنها توضیحاتی را ارائه نمود.
دکتر شریفی نیز درخصوص پیش‌نویس آئین‌نامه مذکور توضیحات لازم را ارائه نمود و در ادامه اعضای مجمع به‌صورت حضوری و آنلاین به طرح پیشنهادات و نقطه نظرات خود پرداختند.
در پایان دکتر طاهری‌نیا با جمع‌بندی مطالب مطرح شده در این نشست، ضمن قدردانی از دکتر شریفی و همکارانشان به خاطر تهیه این پیش‌نویس، اعلام کرد: کمیته تدوین پیش‌نویس با حضور دکتر علی محمد حکیمیان رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تشکیل و با توجه به نقطه نظرات مطرح شده، نسخه جدید تهیه و به دبیرخانه مجمع ارسال گردد تا بعد از نهایی شدن، توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم مصوب و ابلاغ گردد.

نشانی مطلب در وبگاه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور:
http://irphe.ac.ir/find.php?item=49.1115.4228.fa
برگشت به اصل مطلب