بررسی مسائل پژوهشگاهها و مراکز پژوهشی در نوزدهمین نشست مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور

 | تاریخ ارسال: 1402/6/3 | 

نوزدهمین نشست مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور روز سه‌شنبه ۳۱ مردادماه ۱۴۰۲ به میزبانی «پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» برگزار شد.

 
مجمع پژوهشگاههای ملی کشور
 

به گزارش روابط عمومی مجمع به نقل از پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، نوزدهمین جلسه مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با حضور علی باقر طاهری نیا «دبیر مجمع و رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی»، زهرا سلمان «سرپرست پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی»، و با مشارکت جمعی از رؤسای پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی سراسر کشور، به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، طاهری نیا «دبیر مجمع» ضمن عرض خوش‌آمد گویی و خیرمقدم به کلیه اعضا، نسبت به برگزاری جلسات مجمع به‌صورت دوره‌ای با امکان میزبانی هریک از اعضای ستاد، ابراز رضایت نمود و گفت: این نحوه برگزاری جلسات، موجب شناخت هرچه بهتر اعضای مجمع نسبت به شرح وظایف، برنامه‌ها و ... یکدیگر و افزایش تعاملات دوسویه و همکاری‌های مؤثر شده است. در ادامه، وی به اقدامات صورت گرفته در خصوص ذکر نام «پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی» در متن آئین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌های مختلف و در سایر موارد، به‌صورت هم‌تراز با نام دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: در برخی موارد، درج نام پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی مغفول مانده است و صرفاً در متن آئین‌نامه مربوطه و یا غیره، به ارائه توضیحات در خصوص دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بسنده شده است و می‌بایست برای اعتلای جایگاه پژوهشگاه‌ها، به تلاش خود ادامه دهیم.

وی افزود: گزارشی از عملکرد وزارت علوم (شامل اقدامات ستادی از عملکرد معاونت‌ها، مراکز، هیأت امنا و ...) در طی ۲ سال اخیر تدوین و برای شورای اطلاع‌رسانی دولت ارسال شد. وی افزود: ازجمله نقاط قوت و عملکردهای شاخص وزارت عتف می‌توان از: جوان‌گرایی تیم مدیریتی ضمن بهره‌مندی از تجارب ارزشمند پیشکسوتان، انجام حمایت‌های ویژه از نخبگان، حمایت از استادان و اعضای هیأت علمی جدیدالورود و فراهم کردن شرایط مناسب برای آنها، حمایت از رتبه‌های برتر کنکور در رشته‌های خاص، ارائه بورسیه تحصیلی مناسب، ایجاد بسترهای مناسب جهت استفاده از دوره‌های فرصت مطالعاتی و ... نام برد.

سپس «سرپرست پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی»، ضمن اشاره به آغاز به کار و تاریخچه شکل‌گیری پژوهشگاه از سال ۱۳۷۷، به معرفی پژوهشکده‌های پژوهشگاه تحت عنوان: «پژوهشکده علوم زیستی در ورزش»، «پژوهشکده ورزش و جامعه» و «پژوهشکده فناوری‌های ورزشی» و گروه‌های پژوهشی زیر نظر آنها و همچنین مأموریت‌ها، چشم‌انداز و راهبردهای پژوهشگاه پرداخت.

وی همچنین خلاصه‌ای از گزارش عملکرد پژوهشگاه در طی یک سال اخیر، شامل مهم‌ترین دستاوردها و اقدامات پژوهشگاه در واحدهای مختلف (حوزه‌های ریاست، معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی، معاونت فرهنگی و اجتماعی، معاونت فناوری و معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع) را ارائه کرد.

در ادامه جلسه، صمد نژاد ‌ابراهیمی «مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امور پژوهشی وزارت عتف» در خصوص «نحوه پذیرش دانشجو در پژوهشگاه‌ها برای سال آینده» گزارشی را ارائه داد،

سید سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشو نیز  درزمینهٔ «بررسی نحوه برگزاری نشست تخصصی پژوهشگاه‌های ملی کشور با مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» و دکتر طاهری نیا پیرامون «مستندسازی عملکرد پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی عضو مجمع در دولت سیزدهم، به‌منظور افزایش اثربخشی پژوهشگاه‌های عضو» توضیحات مبسوطی ارائه دادند. همچنین حاضران در جلسه پیرامون موضوعات مطرح‌شده، نقطه نظرات خود را بیان و به بحث و گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

لازم به ذکر است، دکتر محمد حسن‌زاده «رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)»، دکتر حمید امیدوار «رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی»، دکتر مسعود اسفنده «سرپرست پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران»، دکتر حسن تاجیک «رئیس پژوهشگاه رنگ»، دکتر مرتضی توکلی «رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی»، دکتر موسی نجفی «رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی»، دکتر محمدرضا نوابی «رئیس پژوهشگاه هوافضا»، دکتر محمد فیروزمند «رئیس پژوهشگاه فناوری‌های نوین سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدباقر سعید روشن «سرپرست پژوهشگاه حوزه و دانشگاه»، دکتر مسعود عالمی نیسی «رئیس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور»، دکتر سید محمدعلی رضوی «رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی» و دکتر محمدی «معاون پژوهشی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران» دکتر صمد نژاد ‌ابراهیمی «مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امور پژوهشی وزارت عتف»، دکتر سید سروش قاضی نوری «رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» از دیگر حاضران در این جلسه بودند.


 


 


 


کلیدواژه ها: مجمع پژوهشگاههای ملی کشور |


دفعات مشاهده: 76 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA