در راستای سلسله نشست های تخصصی برگزاری کنگرۀ ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیازمحور: نشست تخصصی نهادینه‌سازی نظام صلاحیت حرفه‌ای در آموزش‌های مهارتی رسمی برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1402/3/3 | 
نشست تخصصی نهادینه‌سازی نظام صلاحیت حرفه‌ای در آموزش مهارتی رسمی با حضور مسئولین دانشگاه فنی و حرفه‌ای و صاحبنظران این حوزه، روز دوشنبه اول خردادماه ۱۴۰۲ در دانشکده فنی و حرفه‌ای شریعتی برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی موسسه به نقل از اداره‌کل روابط عمومی دانشگاه، نشست تخصصی نهادینه‌سازی نظام صلاحیت حرفه‌ای در آموزش‌های مهارتی رسمی، به همت معاونت آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد. در این نشست مباحث متنوع و قابل توجهی در حیطه نهادینه‌سازی نظام صلاحیت حرفه‌ای در آموزش‌های مهارتی رسمی از سوی صاحبنظران و متخصصان امر صلاحیت حرفه‌ای مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. در ابتدای نشست، دکتر حسن کی‌پور، معاون آموزشی دانشگاه ضمن خیر مقدم به سخنرانان و مهمان و معرفی مدیران حوزه و تقدیر از اهتمام برگزارکنندگان نشست تخصصی، به تبیین محورها و اهداف نشست پرداخت و با تأکید بر اهمیت صلاحیت حرفه‌ای و پیوند آن با آموزش‌های مهارتی، برای دانشگاه فنی و حرفه‌ای بر اساس رسالت تربیت تکنیسین و نیروی کار ماهر برای صنعت و جامعه، شناخت بیشتر صلاحیت حرفه‌ای و بهره‌مندی از آن را ضروری برشمرد.

رسالت اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت تکنیسین است
دکترعلی باقر طاهری نیا، رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی عالی در بخشی از سخنانش با اشاره به مأموریت و مسئولیت پذیری دانشگاه در خصوص تربیت نیروی انسانی متخصص گفت: هرچند وزارت علوم مسئول تامین شغل نیست اما برای تربیت نیروی انسانی متخصص مسئولیت دارد. طاهری نیا ادامه داد: ما اگر مسئول کاریابی برای دانشجویان نیستیم ولی برای بیکاری آنان نیز بی مسئولیت نیستیم به خصوص در وضعیت فعلی که بیکاری جوانان جویای کار یکی از دغدغه های خانواده ها است، دانشگاه نیز باید سیاست های اثربخشی و راهگشایی اتخاذ کند.

 دبیر کل کنگره آموزش هدفمند، مهارتی و نیازمحور با تاکید بر ایجاد ظرفیت برای دانشجویان گفت: باید سرمایه کشور و منابع ایجاد شده را در اختیار دانشجویان قرار دهیم. وی در ادامه متذکر شد که دانشگاه‌های ذیل وزارت علوم و وزارت بهداشت علاوه بر دروس نظری و عملی موظف به ارائه دروس مهارتی ناظر بر بازار کار می باشند. دکتر طاهری نیا افزود: ما می‌دانیم ماهیت دانشگاه، ماهیت علمی است و دانشگاه صرف کارگاه تلقی نمی‌شود ولی رسالت اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت تکنیسین است.

ساماندهی و سطح بندی مربیان و ایجاد شبکه‌های متخصص مربیان یک ضرورت است
مهندس رضا باجولوند به مبحث نقش و جایگاه مربیان و اساتید در بحث صلاحیت حرفه‌ای پرداخت و گفت: نباید از سیستم انگیزشی مربیان غافل شویم و بکوشیم معلم را از سخنران به تسهیل دهنده امور آموزشی مهارتی تبدیل کنیم. رئیس مرکز تربیت مربی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بصورت مبسوط به ساماندهی و سطح بندی مربیان و ایجاد شبکه‌های متخصص مربیان پرداخت و گفت: ساماندهی و سطح بندی مربیان و ایجاد شبکه‌های متخصص مربیان یک ضرورت است.
 دکتر محمدخادمی به موضوع مغزافزاری اشاره نمود و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را با اهمیت برشمرد و سرفصل سخنان ایشان به توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به سمت بازار کار، بیش آموزی در صنعت و عدم نیاز به آن، سهم اشتغال در آموزش و به رسمیت شناختن آموزش‌های ضمنی و چارچوب صلاحیت‌های حرفه‌ای اختصاص داشت.
 
 
نظام صلاحیت حرفه‌ای مبتنی بر مقاله نیست، بلکه مبتنی بر کارآفرینی و تولید است
مهندس ابراهیم آزاد در این نشست، مختصات چارچوب صلاحیت حرفه‌ای، تعریف چارچوب صلاحیت حرفه‌ای، استانداردسازی صلاحیت حرفه‌ای، استانداردهای شایستگی‌های حرفه‌ای، چرخش‌های تحولی و تغییرات حوزه برنامه‌های درسی را مورد بررسی قرار داد و افزود: نظام صلاحیت حرفه‌ای مبتنی بر مقاله نیست، بلکه مبتنی بر کارآفرینی و تولید است.

دکتر موسوی، مدیرکل ارتباط با صنعت دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: بر سنجش صلاحیت حرفه‌ای، توجه دانشگاه‌های نسل سوم به طبقه بندی های بین المللی، ارتباط با NQF با استاندارهای ایسکو و ایسکد در ۸ سطح، دوری از سنجیدن صلاحیت حرفه‌ای افراد با ابزار و عدد و ارقام تاکید کرد و افزود: باید این موارد در تربیت نیروی انسانی مورد توجه قرار گیرد.
دکتر محمدعلی شیرینی نائب رئیس کمیته‌ صلاحیت حرفه‌ای شورای عالی آموزش فنی و حرفه‌ای و نماینده اتاق بازرگانی، پیرامون موضوع نقش مشارکت‌های بازار کار در نهادینه‌سازی نظام صلاحیت حرفه‌ای در آموزش عالی کشور به نکات مهمی اشاره و به صورت موجز به بررسی ابعاد آن پرداخت. ایشان در جمع بندی بخش نخست به بیان تجربیاتی میدانی در خصوص نقش حرفه و تخصص نیز اشاراتی داشت.
در بخش دیگری از این برنامه دکتر حسین چناری، فعال حوزه فنی کشور گرجستان به ارائه سخنرانی و نگاه صلاحیت حرفه‌ای در این کشور پرداخت و نگاه صلاحیت محور در این کشور را همراه با آموزش‌های مادام العمر معرفی کرد که در طول این آموزش‌ها، نیازهای افراد نیازسنجی می شود.
 دکتر حسن آقا بابایی، مدیرکل دفتر تألیفات آموزش و پرورش در ادامه، پیرامون بحث صلاحیت حرفه‌ای در برنامه‌های درسی از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای تا دانشگاه سخنانی عنوان داشت و این امر را تسهیل‌کننده پل میان آموزش و صنعت دانست.
سخنران پایانی پیش از ظهر این نشست دکتر حاتم مهدی نور از صاحبنظران دانشگاه آزاد اسلامی بود که ترتیبات نهادی را در امر صلاحیت حرفه‌ای مورد بررسی و موشکافی قرار داد و شناخت و تناسب نیازهای بازار کار را نسبت به خروجی نظام آموزشی مهم ارزیابی کرد.
گفتنی است نتایج و خروجی‌های این نشست پس از بررسی‌های مورد نظر به زودی ارائه خواهد شد و امید است در آینده‌ای نزدیک این نتایج عملیاتی شوند.

 

کلیدواژه ها: کنگره آموزش عالی هدفمند | مهارتی و نیاز محور | نشست تخصصی | دانشگاه فنی و حرفه ای |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 17 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA