با حضور اعضا: نشست صمیمانه هیات رئیسه و اعضای موسسه برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1402/2/16 | 

همزمان با هفته معلم نشست صمیمانه هیات رئیسه موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزس عالی و اعضای هیات علمی و یاوران علمی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه در ابتدای این نشست دکتر مهدی دهمرده معاون توسعه مدیریت و منابع ضمن گرامی داشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و تبریک روز معلم، گزارشی از عملکرد یکسال گذشته این معاونت در سه حوزه اداری، مالی و بودجه ارائه کرد.

تداوم امکانات رفاهی/ افزایش بودجه سنواتی
دهمرده با اشاره به تلاشهای صورت گرفته در حوزه اداری و پشتیبانی اعم از اقدامات صورت گرفته برای امور رفاهی کارکنان و همچنین تجهیز سالن شهید سلیمانی گفت: در حوزه مالی و بودجه نیز اقدامات لازم برای دریافت تخصیص کامل در سال گذشته از سازمان برنامه و بودجه و همچنین افزایش بودجه سنواتی موسسه صورت گرفته که الحمدلله به ثمر نشسته است.
وی مهمترین برنامه های معاونت توسعه مدیریت و منابع در سال ۱۴۰۲ را اتمام تجهیز سالن شهید سلیمانی، زیباسازی فضای فیزیکی، ارتقاء سرورها و کلاینت ها، ساخت و تجهیز فضای غذا خوری در پشت بام، برگزاری کارگاه های آموزشی و همچنین ایجاد و راه اندازی سامانه پژوهشی موسسه دانست.

 

انجام ۲۳ مورد طرح های کوتاه مدت سیاستی/ تصویب ۱۸ طرح پژوهشی
دکتر اصغر زمانی معاون پژوهشی موسسه نیز در این نشست با اشاره به انجام ۲۳ مورد طرح پژوهشی کوتاه مدت سیاستی در سال ۱۴۰۱ در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گفت: در این سال گذشته ۱۷ جلسه شورای پژوهشی ، ۱۰ نشست تخصصی و ۲۰ سخنرانی علمی در موسسه برگزار شد و به منظور گسترش تعاملات علمی، تفاهم نامه های مختلف ملی و بین المللی فی مابین موسسه و مراکز علمی و اجرایی منعقد شد.
زمانی به ۱۸ طرح پژوهشی در دست اجرا توسط اعضای هیات علمی موسسه اشاره کرد و گفت: کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیازمحور و همچنین هفدهمین کنفرانس ارزیابی کیفیت در نظام های دانشگاهی نیز در سال جاری توسط موسسه برگزار خواهد شد. وی همچنین گزارشی از تلاشهای صورت گرفته برای جذب و ارتقای اعضای هیات علمی ارائه نمود.
معاون پژوهشی موسسه با اشاره به درج آثار علمی اعضای هیات علمی موسسه در سرفصل های جدید رشته مدیریت آموزش عالی توسط معاونت آموزشی وزارت علوم، مهمترین برنامه های معاونت پژوهشی موسسه در سال ۱۴۰۲را؛ انجام طرح توسعه متوازن آموزش عالی (بر مبنای سند آمایش آموزش عالی)، تدوین کتاب دایره ­المعارف آموزش عالی، راه اندازی سامانه مدیریت پژوهش، تعیین وضعیت طرح­های پژوهشی، کرسی­ نظریه­پردازی و انتخاب مسئول کرسی­های نظریه­پردازی و همچنین ورود به ISC و ارزیابی‌های ISC برشمرد.

 

رشد چهار برابری تولید اخبار در موسسه/ راه اندازی شبکه شماع و مرکز افکار سنجی
در ادامه دکتر نجف آقایی مشاور رئیس و رئیس دفتر ریاست موسسه با اشاره به رشد ۴ برابری تولید و انتشار اخبار موسسه گفت: حوزه ریاست چارچوب و وظایف مشخصی دارد و دراین مدت سعی شده جلسات و رویدادهای موسسه منظم تر از قبل شود.
آقائی ادامه داد: در سال گذشته دو ماموریت جدید نیز برای این حوزه تعریف شد: نخست راه اندازی شبکه متخصصین آموزش عالی (شماع) که اقدامات لازم برای راه اندازی آن اعم از تصویب اساسنامه، طراحی لوگو، تصویب سه مجموعه میز پژوهشی و همچنین عضوگیری صورت پذیرفته و در سال آتی نسبت به گسترش آن اقدام خواهد شد. دوم تاسیس مرکز افکار سنجی که تاکنون نتایج گزارش های مربوطه به مراجع ذیربط ارسال و ۷ مسئله نیز در این راستا مشخص و تعریف شده است.
وی همچنین استقرار دبیرخانه مجمع پژوهشگاههای ملی کشور و تدوین گزارش عملکرد وزارت علوم را از دیگر ماموریت های حوزه ریاست موسسه برشمرد.

 
 
لزوم کنشگری بیشتر موسسه با توجه به بیانات اخیر رهبری/ افزایش قدرالسهم اعضا از فعالیت های موسسه
دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه نیز در این نشست گفت: اولا هفته معلم و آموزش و روز استاد را خدمت همکاران تبریک عرض می کنم. پیامبر گرامی اسلام فرمود: برای معلم خِیر، یعنی مصلحی که از او خِیر صادر می شود همه آنچه در آسمان و زمین است طلب رحمت می کنند.
وی در ادامه با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص لزوم بازنگری در رشته ها گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان وارد مسائلی شدند که در حوزه تخصصی موسسه است و با بیان این مطالب فضای اثربخشی را برای موسساتی مثل موسسه ما فراهم کردند. ایشان وقتی به صراحت وارد موضوعاتی شدند که در حوزه تخصصی موسسه است یعنی یک فضا سازی برای کنشگری بیشتر موسسه، لذا من فکر میکنم پس از این سخنان بستر سازی بسیاری برای متخصصین آموزش عالی ایجاد شد و اکنون جامعه گوش شنوای بیش از گذشته دارد. لذا حال که در فضای جامعه نیازآفرینی ایجاد شده و توجه جامعه به سمت کمیت، کیفیت و توسعه رشته ها جلب شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی که مرجع این موضوع است می بایست کنشگری بیشتر داشته باشد.
طاهری نیا در ادامه بر لزوم انجام امور به صورت سیستمی تاکید کرد و ادامه داد: برای اینکه کاری درست انجام شود همه اجزاء سیستم سهم دارن و فقط قدرالسهم هرکس تفاوت دارد. لذا عرض می کنم همکاران محترم در همه فعالیت های موسسه قدرالسهم‌ خود را افزایش دهند.   
وی افزود: موسسه در ارتقاء کارکرد اجتماعی، ارتقاء نوآوری و خلاقیت در سال گذشته هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی رشد بسیار خوبی داشته است، بخصوص در بخش تعاملات بیرونی و در بخش های مختلف حضور فعالی دارد.
طاهری نیا در جمع‌بندی سخنان خود در پنج محور گفت: نخست اینکه تلاش کنیم قدرالسهم خود را در توفیقات موسسه افزایش دهیم. دوم: کارخوب را خوب انجام بدهیم. برای اینکه کار خوب را خوب انجام بدهیم سه کلید واژه مهم است: به موقع انجام بدهیم، بی منت باشد و به اندازه باشد. سوم: انجام قطعی کارها بدون نیاز به پیگیری فردی، چهارم: نوآوری و خلاقیت در همه رده ها و پنجم: خودارزیابی و خودانتقادی داشته باشیم.
در این نشست همچنین دکتر ذاکر صالحی مشاور رئیس موسسه و دکتر پورآتشی مدیر همکاریهای علمی و بین المللی نیز مطالبی پیرامون حوزه های مربوطه ارائه کردند و در پایان با اهدای لوح تقدیر به مناسبت روز معلم از زحمات اعضای هیات علمی و همچنین تلاشهای ۳۰ ساله قربانعلی باقری همکار تازه بازنشسته شده موسسه تقدیر شد.

 

کلیدواژه ها: روز معلم | علی باقر طاهری نیا | شورای عمومی | نشست | مهدی دهمرده | اصغر زمانی |


دفعات مشاهده: 98 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA