با حضور نمایندگاه حوزه های مختلف: سومین نشست جلسه شورای علمی و هماهنگی کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیاز محور برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1402/2/6 | 

سومین نشست جلسه شورای علمی و هماهنگی کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیاز محور به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه و دبیرکل کنگره با اشاره به صحبت های اخیر مقام معظم رهبری در خصوص موضوع مهم " آمایش آموزش عالی" گفت: در وضعیت فعلی در برخی از رشته ها بدون توجه به نیاز بازار و بدون توجه به اشباع بازار همچنان به روش سابق در پذیرش دانشجو حرکت می کنیم که این خطا است. هم به لحاظ هدر رفت منابع مالی و هم هدر رفت منابع انسانی و اگر بخواهیم خیلی مصداقی صحبت کنیم بحث آمایش آموزش عالی ناظر به بازتعریف کارکرد رشته ها و انتظار ما از رشته ها و توجه به نسبت بین آمایش آموزش عالی و آمایش سرزمین است.
وی افزود: اینکه آمایش آموزش عالی ما با آمایش سرزمین مطابت تام و تمامی ندارد یک اشکال است در حالیکه این دو باید در یک راستا باشند. البته همه انتظار از تربیت دانشجو کمک به اشتغال آنها نیست. بخشی از تربیت دانشجو حرکت در مرزهای دانش است و تربیت استعدادهایی است که می توانند در حوزه های نظری و بنیادی کمک حال جامعه باشند. اما آنچه مورد تاکید است آمایش آموزش عالی به معنای جرح و تعدیل رشته ها و کم و زیاد کردن سهم هر رشته در صندلی های دانشگاهی است. لذا  کنگره آموزش مهارت محور به این موضوع توجه دارد و در محورهای مورد توافق توجه به آمایش آموزش عالی به معنای تعدیل رشته، ظرفیت و پذیرش نیز می بایست در دستور کار باشد و به شکل واضح و روشن ورود کند.کما اینکه موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با توجه به جایگاه خود و سابقه موضوع، در این زمینه مستقلا ورود خواهد کرد.


 

در این نشست همچنین نمایندگان حوزه های مختلف خانم ها و آقایان: دکتر فعال از دانشگاه جامع علمی- کاربردی، دکتر خادمی از پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست‌جمهوری، دکتر دادگر از دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر رضایی نیک از دانشگاه صنعتی سجاد مشهد، دکتر سعیدی از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، دکتر فراهانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر انصاری پور از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش، دکتر اشرفی از دانشگاه شهید چمران اهواز و دکتر صبورا از دانشگاه الزهرا (س)، برنامه های خود را در خصوص موضوع و تاریخ برگزاری نشست ها و  اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.
 

کلیدواژه ها: کنگره ملی آموزش هدفمند | غلامرضا ذاکرصالحی | علی باقر طاهری نیا | شورای علمی و هماهنگی |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 59 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA