دکتر طاهری نیا: تقویت آموزش مهارت محور نیاز به عزم ملی دارد

 | تاریخ ارسال: 1401/1/22 | 

نخستین جلسه شورای علمی و هماهنگی کنگره ملی آموزش هدفمند، مهارتی و نیاز محور به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی موسسه در ابتدای این نشست دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه و دبیرکل کنگره ضمن اشاره به تاریخچه، کارویژه ها، ماموریت ها و اقدامات نوآورانه موسسه در پانزده ماه گذشته گفت: یکی از محورهای برنامه تقدیمی وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی بحث افزایش سطح اشتغال پذیری تحصیلات دانشگاهی و توسعه مهارت پذیری دانشجویان بوده که به این موضوع در سند تحول دولت مردمی نیز اشاره شده است و یکی از چالش های آموزش عالی را عدم پیوند جدی آموزش و بازار کار می داند. در این زمینه در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم نیز اقدامات خوبی در حال اجراست و همچنان نیز به عنوان یک دغدغه در حال پیگیری است اما برای تقویت آموزش عالی مهارت محور نیاز به یک عزم ملی است.

طاهری نیا ادامه داد: برای آموزش مهارت محور تعامل و همکاری سایر دستگاهها نیز نیاز است و لذا حسب نظر وزیر علوم قرار بر این شد تا کنگره ای در این خصوص برگزار شود. این کنگره بستری است برای گفتگو ذینفعان حوزه مهارت محور، لذا با برگزاری آن دستگاههای متولی تقسیم کار می کنند.
عضو شورای معاونین وزارت علوم انتظار از کنگره را مشارکت موثر و مسئله محور تمام ذینفعان حوزه آموزش مهارت محور دانست و افزود: کمک به شفاف سازی تقسیم کار ملی و بستر سازی برای تولید سند برخوردار از اجماع ملی از دیگر انتظارات برگزاری کنگره می باشد.
وی ضمن اعلام تاریخ برگزاری کنگره در ۳۱ خردادماه سال جاری گفت: با اشاره به ماهیت کنگره که یک کنگره علمی و اجرایی است زمان برگزاری آن در آینده ای نزدیک پیش بینی شده است و از نظر اعتبار علمی نیز مورد تایید ISC خواهد بود.

 

در ادامه دکتر غلامرضا ذاکرصالحی مشاور رئیس موسسه محورهای کنگره را برای حاضرین تشریح و اعلام کرد مستندات برگزاری پیش همایش ها و همایش اصلی به صورت یک گزارش سیاستی منتشر خواهد شد.
دکتر طباطبائیان دبیر علمی کنگره نیز برگزاری آن را فرصت مناسبی برای رفع نقایص و خلاءهای قانونی در این زمینه دانست و گفت: در پایان کنگره موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموز عالی به عنوان متولی برگزاری، مجموعه درخواستهای مطرح شده را آماده و آن را جهت سیاستگذاری و تصمیم گیری در اختیار مسئولین امر قرار دهد.
در پایان نشست اعضا نظرات خود را در خصوص چگونگی برگزاری کنگره و عناوین همایش ها و نشست های تخصصی مطرح نمودند.
گفتنی است کنگره ملی آموزش عالی هدفمند، مهارتی و نیاز محور با مشارکت مراکز علمی و دستگاههای متولی این حوزه از جمله وزارت کار، وزارت آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای، پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری و دانشگاهها و سازمانهای تابع وزارت علوم ۳۱ خردادماه برگزار خواهد شد.

 


کلیدواژه ها: شورای علمی و هماهنگی | علی باقر طاهری نیا | کمگره ملی آموزش هدفمند | غلامرضا ذاکرصالحی |

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 3 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA