پیام خود را بنویسید
 

باحضور اساتید و اندیشمندان: نخستین پیش‌همایش کنگره آموزش هدفمند مهارت‌محور- نیازمحور برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1401/12/21 | 

نخستین پیش­ همایش کنگره آموزش هدفمند مهارت­ محور- نیازمحور توسط موسسه پژوهش و برنامه ­ریزی آموزش عالی با همکاری جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه در این پیش­ همایش اساتید دانشگاه­ها، صاحب­نظران موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری، مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه­ها، مدیران شرکت­های صنعتی و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع حضور داشتند که با هدف بررسی و تعیین نقش دولت، دانشگاه­ها و بخش خصوصی در تحکیم ارتباط فی­ مابین، دستیابی به سازوکارهای لازم و تعیین استراتژی­های مناسب جهت تحقق این امر به صورت سخنرانی و نشست تخصصی برگزار شد.
همچنین نشست تخصصی با عنوان " الزامات و زیرساخت­های آموزشی مهارت محور- نیازمحور" با مدیریت دکتر غلامرضا ذاکرصالحی استاد موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، برگزار شد.
دکتر غلامرضا ذاکرصالحی با اشاره به  اهمیت مسئله مهارت ­آموزی و نیازمحوری گفت: توجه به نیاز اجتماعی و مسئله مهارت به معنای نادیده گرفتن سایر ابعاد و کارکردهای دانشگاه نیست و باید از علوم پایه و علوم انسانی و سایر رشته­ هایی که موردپسند بازار نیست حراست شود.
ذاکرصالحی ادامه داد: دانشگاه­ها کماکان نقش رهبری فکری ( رهبری صنعتی و تکنولوژیک) را بر عهده دارند، در کنار آن مهارت­ آموزی هم در برخی لایه­ های آموزش عالی باید تقویت شود.

 
سپس دکتر مهدی رفیع ­زاده، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد ویژگی فارغ التحصیلان پرداخت که فارغ التحصیل خوب کسی است که قدرت تجزیه و تحلیل مسائل را داشته باشد، بتواند صورت مسئله را تعریف کند، راه ­حل ارائه دهد و بداند باید به دنبال چه چیزی و کجا باید بگردد.
در ادامه دکتر دلاویز رئیس اداره آموزش و پژوهش سازمان آموزش فنی و حرفه ای، دکتر سینایی عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور، دکتر مهدی معاون آموزشی و پژوهشی موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دکتر سلجوقی کارآفرین برتر در زمینه فردی و اجتماعی ICT به ارائه مباحثی در ارتباط با آموزش مهارت ­محور- نیازمحور پرداختند.
سپس دکتر نقی­ زاده معاون دفتر برنامه ­ریزی آموزش عالی وزارت عتف، بحث دانشگاه ­های مهارتی را مطرح نمود که نباید محدود به دو دانشگاه فنی و حرفه ­ای و علمی کاربردی شود بلکه یک اکوسیستمی ­باشد که همه دانشگاه­ها را شامل شود و همچنین اکوسیستم نظام آموزش عالی در حوزه مهارت­ آموزی باید حتما به آموزش و پرورش متصل شود.
همچنین دکتر احمد سعیدی مدیرگروه پژوهش­های آماری و فناوری اطلاعات در مورد مهارت­ های آینده صحبت نمود که ۳۵ درصد مهارت­ ها و شغل ­های آینده در اقتصاد مراقبتی هستند و ۱۷ درصد مشاغل آینده تولید محتوا می­باشند.
سعیدی گفت که در آینده­ای نزدیک دانشگاه­ها به متاورس (Metaverse) تبدیل می ­شوند و تاکید بیش از حد به مهارت­ ها بدون درنظرگرفتن مباحث نظری، افراد را به ربات تبدیل می­کند.
عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه ­ریزی آموزش عالی ادامه داد: دانشجویان باید مهارت­های تعامل، کار گروهی و خلاقیت داشته باشند، مهارت به معنای افزایش سهم دانشگاه­های مهارتی نیست بلکه مهارت یک برنامه درسی است و هر دانشجو یک مهارت باید کسب کند.

 

کلیدواژه ها: پیش­ همایش کنگره آموزش هدفمند مهارت­ محور- نیازمحور |