دکتر ابراهیمی در گفتگو با خبرگزاری آنا: تک رقمی شدن جایگاه علمی ایران در جهان در گروی توجه به اقتصاد است

 | تاریخ ارسال: 1401/11/18 | 

مدیر امور پژوهشی موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی گفت: برای اینکه ایران در سطح جهان به رتبه تک رقمی برسد باید به بخش اقتصادی جامعه بیشتر توجه شود. 

 
 

به گزارش روابط عمومی موسسه یزدان ابراهیمی، مدیر امور پژوهشی موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا درباره ارتقای جایگاه تولید علم ایران در جهان گفت: رشد علمی کشور نمی‌تواند جدا از سایر بخش‌ها باشد، یعنی پیشرفت در بخش‌های علمی در گروی تناسب با دیگر بخش‌های جامعه است. 

وی افزود: نمی‌توانیم رشد اقتصادی کمی داشته باشیم و در مقابل در حوزه علمی پیشرفت کنیم؛ چرا که تمام بخش‌های جامعه برای توسعه نیازمند حمایت‌های یکدیگر هستند و با هم حر کت می‌کنند، اما رشد اقتصادی از رشد علمی حمایت می‌کند. 

متخصص اقتصاد آموزش عالی تصریح کرد: رشد علمی می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند، اما آن چیزی که می‌تواند جایگاه رشد علمی را تکمیل کند و به سطح بین المللی برساند بدون حمایت مالی و رشد اقتصادی امکان پذیر نیست؛ چرا که در کشور‌های جهان ابتدا رشد اقتصادی صورت می‌گیرد و این حوزه می‌تواند از طریق انتقال تکنولوژی و روابط بین اقتصادی کشور‌ها و یکپارچگی اقتصادی جهانی رخ دهد حتی بدون اینکه در حوزه علمی سرآمد باشیم. 
 

 لازمه سرآمد شدن کشور در علم هزینه در این حوزه است

مدیر امور پژوهشی موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد: لازمه سرآمد شدن کشور در علم این است که بخش زیادی از درآمدمان را به علم اختصاص دهیم. به عنوان مثال، کشور‌های پیشرفته در حوزه تحقیق و توسعه معمولا ۲ تا ۴ درصد از تولید ناخالص ملی که چند برابر اقتصاد ایران است به علم اختصاص می‌دهند؛ بنابراین به لحاظ مالی قادر هستند که حمایت کافی از نقش و رشد علمی داشته باشند و از آنجایی که اقتصاد کوچکی داریم عملا نتوانسته ایم در حوزه‌های ساختاری رشد خوبی داشته باشیم. 

ابراهیمی بیان کرد: تا زمانی که کیک اقتصادی کشور را بزرگ نکنیم قادر نخواهیم بود در حوزه رشد علمی تک رقمی شویم، اگر هم این امکان صورت گیرد شاید نتواند خیلی طولانی مدت باشد و شاید در چند رشته و مقطع انجام شود. 

وی در پایان گفت: با وجود شرایط فعلی اقتصادی، در حوزه‌های مختلف این امکان برای ما وجود نخواهد داشت تا حجم زیادی از درآمد‌ها را به رشد علمی اختصاص دهیم.دفعات مشاهده: 24 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA