پیام خود را بنویسید
 

در نشست جریان هدایت رشد و جهش علمی کشور مطرح شد: نگاه تجارتی به علم آفت است/ بدون پژوهش‌های علوم انسانی رشد علم امکان‌پذیر نیست

 | تاریخ ارسال: 1401/11/12 | 

نشست جریان هدایت رشد و جهش علمی کشور توسط موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 
 

به گزارش روابط عمومی موسسه: موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی ایران با شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت همکاری های بیشتر نشست جریان هدایت رشد و جهش علمی کشور را امروز با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مسئولان آموزش عالی و بنیاد ملی نخبگان در موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی به صورت حضوری و مجازی برگزار کردند.

احمد علی یزدان پناه عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در این نشست گفت: جهش علمی کشور در بیانات مقام معظم رهبری از سال ۱۳۸۲ آغاز شده و به دلایل مشخص تاریخی از کاروان علمی دنیا عقب افتاده ایم. به فکر باشیم در این دنیای عظیم و در این طبیعیت بزرگ ناشناخته هایی وجود دارد که هنوز دانش پیشرفته علم را کسب نکرده ایم.

وی افزود: واژه های جهش علمی در بیانات رهبری وجود دارند. ایشان در سال ۹۴ اولویت را به پیشرفت علم و سپس جهش علمی اختصاص داده اند. در ۵۰ سال آینده بهترین نکات را باید از دانشمندان ایرانی دریافت کنند.

وی گفت: اهم موانع رشد علمی کشور شامل گسترش نامتوازن دانشگاه ها و فقدان توجه به مزیت های نسبی، استانی و منطقه ای، وجود برنامه آموزشی یکسان، فقدان متولی واحد سیاست گذاری برنامه ریزی پژوهشی، فقدان ضمانت اجرایی حمایت از انجام پژوهش ها در عرصه های مختلف علمی، مشخص نبودن وظایف دستگاه های مسئول و تعارض منافع، فقدان شناخت دقیق مستعد از عرصه های مختلف علمی و .... است.

یزدان پناه تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ نگرانی برای مقام معظم رهبری از گزارشاتی که به دستشان رسیده بود به وجود آمد و اکنون احساسشان این است که علم پرشتاب در حال کاهش است و با کندی دانش در حال حرکت هستیم و این نکته را به شورای عالی انقلاب فرهنگی متذکر شده اند.

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و و ریزی آموزش عالی ادامه داد: ایران با انتشار ۷۴ هزار و ۴۴۰ مدرک علمی در سال ۲۰۲۰ در رتبه اول خاورمیانه و ۱۶ جهان قرار گرفته است. وضعیت رشد علمی جامعه پزشکی در نمایه سازی پایگاه اسکوپوس به شدت قابل ملاحظه و خوب است.

پوسته علم را می‌گیریم سیرت آن را نمی‌گیریم
دکتر محمدرضا حمیدی زاده استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز در این نشست گفت: علم، قدرت و آگاهی است؛ من در آثارم ۲۳ تعریف از علم ارائه کردم علم به ما روش می‌دهد، نظریه می‌دهد. ما راجب یک پدیده دو نوع عقل داریم؛ عقل ابزاری و عقل بنیادی. عقل بنیادی را خداوند ازاول متوجه شد به ما بدهد، عقل ابزاری را هم در دانشگاه‌ها و محافل یاد می‌گیریم، ما اگر این عقل ابزاری تولید علم می‌کند عقل بنیادی و معرفتی است که زندگی ما را می‌برد به سمت خردمندی.
حمیدی زاده ادامه داد:  پایه دانش، علم است و پایه خرد دانش است میوه خرد دانایی است . به‌عنوان یک مردی که اهل مطالعه هستم، همین سحری که فرعون زمان موسی می‌کرد الان هم وجود دارد الان با رسانه‌های مجازی، با شبکه‌های اجتماعی وی افزد: یک زمانی ما فقط دو تا مجله مدیریت داشتیم. رشدهایمان بیشتر صورت بود، سیرت نشد گوش‌های ما باید ببینید و چشم‌هایمان باید بشنوند، اگر به اینجا رسیدیم اقتصاد ما می‌شود درونی، مشکل اقتصاد حل می‌شود. ما چرا مشکل اقتصاد را نمی‌توانیم حل کنیم. چون اقتصاد هنوز صورت ما است وبه سیرت ما تبدیل نشده است. علم و دانش در حقیقت روشنایی پیدا کردن است که چراغ عقل می‌باشد. ما با علم روشنایی پیدا نمی‌کنیم چرا؟ چون در جایگاه خودمان کاری نمی‌کنیم.


با رقم فعلی گرنت‌ها نمی‌توان هیچ فعالیت پژوهشی را آغاز کرد
در ادامه بهرام رمضان زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه رنگ بیان کرد: عوامل کندی جهش علمی کشور شامل سطح کیفی پائین نیروی انسانی، حمایت های مالی ضعیف، کمبود و معیوب بودن تجهیزات آزمایشگاهی و ناکافی بودن تشویق ها و حمایت از محققان نخبه است.
این پژوهشگر افزود: شاهد افت شدید کیفی دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی خصوصا دکتری در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر مراکز پژوهشی دیگر هستیم که شاید یک دلیل آن مهاجرت دانشجویان نخبه به خارج از کشور به دلیل مبهم بودن آینده شغلی و عدم جذب فارغ التحصیلان نخبه در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به عنوان عضو هیئت علمی باشد.
رمضان زاده تصریح کرد: اکثر اعضای هیئت علمی به دلایل پایین بودن درآمدها و مشوق های مالی، انگیزه کافی برای تاثیرگذاری لازم در حوزه علم را ندارند. در یک رقابت ناعادلانه با کشورهای منطقه نظیرعربستان و ترکیه در حال رقابت هستم و برای تولید علم نیازمند تجهیزات بروز و پرداخت هزینه های سرسام آور پژوهشی هستیم.
دانشمند یک درصد برتر دنیا گفت: از سال ۹۰ تا کنون نرخ دلار افزایش قابل توجه داشته و به بالای ۴۰ هزار تومان رسیده است و این در حالی است که گرنت های پژوهشی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی تغییر چندانی پیدا نکرده و پاداش مقالات با همان مبلغ ۱۰ سال پیش محاسبه می گردد و اساسا نمی توان با این ارقام فعالیت های پژوهشی را آغاز کرد.عضو هیئت علمی پژوهشگاه رنگ ادامه داد: حمایت های مالی از نخبگان محقق توسط نهادهای مختلف نظیر ستاد توسعه فناوری نانو در بخش حمایت از چاپ مقالات ISI به شدت کاهش یافته و این در حالی است که برای چاپ مقالات ISI با درجه کیفی وضریب تاثیر بالا هزینه های بالای ۲۰ میلیون تومان لازم است و محققان نمی توانند از پس پرداخت این هزینه ها برآیند. با ادامه وضع موجود در چند سال آینده کاهش شدید چاپ مقالات ISI را به دلایل افزایش هزینه های آن شاهد خواهیم بود.
وی بیان کرد: وقتی محققی جز یک درصد دانشمندان برتر دنیا می شود هیچ پاداشی دریافت نمی کند اما اگر ورزشکاری نتیجه نگیرد حواله خودرو دریافت می کند و با این شرایط هیچ انگیزه ای برای ادامه کار محققان در کشور باقی نمی ماند. بدون حرکت در مرز دانش نمی توان به فناوری های روز دنیا دست پیدا کرد.

 نیروی انسانی برای تولید علم توجه خاصی می طلبد

در ادامه عبداللهی توکلی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: در حوزه نظری هدف از جهش علمی بسیار مهم است؛ چرا که بدانیم هدف از علم چیست؟

توکلی بیان کرد: شناخت تاریخ و سیر و تحول علم می تواند به شناخت نظری کمک کند و همچنین شناخت نظریه ها می تواند حجم زیادی از مشکلات جامعه را رفع کند چراکه از تجربیات بشری پشتیبانی می کند.

وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر به جریان رشد علمی کشور کمک کرده اند و باید کاستی های آنها رفع شود. میانبرها اهمیت جدی دارند و باید برای دستیابی به آنها سرمایه گذاری شود.

توکلی گفت: در حوزه عوامل عملی بحث ارزش گذاشتن به علم و عالم در قالب های مختلف مطرح شده است. در نظام آموزش عالی تربیتی در عرصه های مختلف باید آن را مشاهده کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: نیروی انسانی برای جهش علمی توجه خاصی را می طلبد که نباید از آن غفلت کنیم. سامانه های هوشمند و عارضه‌یابی باید داشته باشیم تا مشکلات را حل کنیم و به صورت هوشمند ما را در این مسیر کمک کنند.
 


بدون پژوهش های علوم انسانی رشد علم امکان‌پذیر نیست

در ادامه فقیهی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به صورت مجازی در این نشست گفت: رشد و جهش علمی کشور موضوع بسیار مهم است. یکی از علل مهم جهش علمی آئین نامه ارتقاست، آئین نامه ها در رتبه مبین یک نظام و سیستم هستند و تعداد زیادی استاد متقاضی آئین نامه ارتقا هستند و همچنین تاثیر نوشتن مقاله بر ارتقای کاری استادان و تولید و مستندات علمی در کشور جهش جدی پیدا کند.

وی افزود: کاهش جمعیت دانشجویی به علت پایین آمدن نرخ رشد جمعیت به صورت طبیعی رخ داده و به تدریج باعث شده تا برخی واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور تعطیل شوند و به تبع آن جذب هیئت علمی و استاد هم به تدریج کاهش می یابد که این مسئله بدون تردید روی جهش علمی تاثیر گذار است.

فقیهی تصریح کرد: با یک آئین نامه ارتقا و آئین نامه جذب دانشیار شدن برای رسمی شدن اعضای هیئت علمی استخدامی الزامی است و این مسئله باعث می شود تا استادان روی استاد شدن تلاش کنند و دیگر انگیزه کار پژوهشی نداشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی ادامه داد: ماموریت دانشگاه نسل اول تربیت نیروی انسانی بود اما توسعه مرزهای علم و حل مسائل جامعه دو ماموریت مهم دیگر آموزش عالی ایران هستند شاید علم توسعه یافته باشد اما برای حل مسائل جامعه توجه جدی به مسئولیت دانشگاه ها نشده است.

فقیهی گفت: اگر روی ماموریت دانشگاه تکیه کنیم و از آنجایی که حل مسئله در تمام دنیا باید با کمک پژوهش باشد با پژوهش درون سازمانی حقوق اعضای هیئت علمی را افزایش می دهد که این یکی از چالش های جدی اعضای هیئت علمی جوان جامعه است و باید وزارت عتف به سمت طراحی نظام ارائه حل مسائل برای جامعه حرکت کند و باید با نگاه سیستمی جلو رویم تا مسائل مهم را بشناسیم و آنها را پایش کنیم و برای مسائل جامعه ارائه مطلب بدیم و هم اکنون به صورت سطحی به آن نگاه می شود و هنوز نظام آموزش عالی برای وصل کردن پژوهش های دانشگاه ها جهت حل مسائل عقب افتاده است.

وی اضافه کرد: برای حل مسائل جامعه حتما نیازمند پژوهش های علوم انسانی هستیم و بدون آن نمی توان رشد علمی را شاهد باشیم سیستم ارتباط دانشگاه با جامعه فوق العاده در این زمینه ضعف دارد.
 

هدف از علم، کشف روابط میان پدیده ها در جهان طبیعت است

در ادامه سید محمد صادق موحد معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در این نشست به صورت مجازی گفت: وقتی از موضوع علم صحبت می کنیم منظور کشف روابط میان پدیده ها در جهان طبیعت است.

موحد تاکید کرد: مجموعه ای از یافته های منسجم و نظام یافته شامل مشاهده، بررسی و طبقه بندی واقعیات ذهنی و عینی ارتباطات بین پدیده ها که منجر به شناخت و درک طبیعت می شود.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: مهم تدوین شاخص های خروجی علوم شامل ایده ها، مدل سازی ها، اندازه گیری ها، مقالات توسعه علم، افزایش سواد علمب، افزایش ثروت و افزایش رفاه اجتماعی است.
 


نگاه تجاری به علم آفت است
در ادامه علی باقر طاهری نیا، رئیس مؤسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی گفت: رتبه ۱۵ تولید علم را داریم و علیرغم اینکه سهم جمعیت و مساحت کشورمان از کل دنیا یک درصد اما سهم ما از تولید علم در دنیا  ۲‌.۲ درصد است و شاهد رشد کمی و کیفی تولید علم ایران هستیم  اما با وزن ایده آل فاصله داریم و تراز انقلاب اسلامی و نهاد علم تمدن ساز اقتضا می کند که نشست هایی شبیه برنامه امروز برگزار کنیم.
طاهری نیا تصریح کرد: آفت علم سیاست و تجارت است. علم ذاتا از جنس نور است یعنی جوششی است بیش از آنکه کوششی باشد. علم را نمی شود محصور کرد بلکه نورافشانی می کند و جریان تدریجی دارد بالاخره مسافتی را طی می کند تا به مقصد برسد.
رئیس مؤسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد: سیاستی که در حوزه رفتار و تفکر دیپلماتیک از آن یاد می کنیم جایی در علم ندارد و با ذات علم منافات دارد، این بدین معنا نیست که نباید نهاد سیاستگذار داشته باشیم بلکه باید سیاستی داشته باشیم تا بستر سازی، حمایت و تسهیل کنند. 
طاهری نیا تاکید کرد: سیاستی که جهت انحراف از ذات علم را داشته باشد و محدود کننده باشد آن سیاست آفت علم است. اگر آموزش عالی در سند آمایش آموزش عالی به این نتیجه رسیده که تعداد مراکز آموزش عالی باید تجمیع شود مداخله سیاست مداران در این زمینه مداخله آفتی خواهند بود.
وی افزود: نگاه تجارت و بازرگانی به علم آفت است ذات علم تعالی بخش و سعادت آفرین است.
عضو شورای معاونین وزارت علوم بیان کرد: نهاد علم مسئولیت آفرین است و ماهیت علم را نباید به منطق بازار گره بزنیم بلکه باید با پشتوانه آموزه های دینی آن را تعریف کنیم.


 __SLIDESHOW_FROM_ALBUM__۳۷۲__SETTING__۹۰%____ AWT-->


کلیدواژه ها: دکتر علی باقر طاهری نیا | جهش علمی | دکتر احمد علی یزدان پناه | نشت تخصصی | رشد علیم |

مطالب مشابه