پیام خود را بنویسید
 

با حضور اعضاء: دهمین نشست مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور در پژوهشگاه هوافضا برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1401/10/18 | 

دهمین نشست مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور در سال جاری با حضور دکتر طاهری‏ نیا دبیر مجمع پژوهشگاه‏های ملی کشور و رئیس موسسه پژوهش و برنامه ‏ریزی آموزش عالی، دکتر نژاد ابراهیمی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ‏ریزی امور پژوهشی و دکتر نوابی رئیس پژوهشگاه هوافضا و روسای پژوهشگاه‌های عضو مجمع، به میزبانی پژوهشگاه هوافضا برگزار شد.به گزارش روابط‌ عمومی موسسه به نقل از پژوهشگاه هوافضا، در این نشست دبیر مجمع پژوهشگاه‏های ملی کشور ضمن گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری، از زحمات روسا و مدیران در برگزاری نمایشگاه‏ها و رویدادهای مرتبط با این هفته قدردانی نمود. همچنین بر لزوم ارائه فعالیت‏ها و دستاوردهای پژوهشگاه‌ها در سطح عمومی و همچنین در سطح سازمان‏های دولتی و خصوصا در راستای توجیه سازمان برنامه و بودجه تاکید شد.
طاهری نیا همچنین به ارائه گزارشی در خصوص تدوین احکام برنامه هفتم توسعه در بخش علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت. 

همچنین دکتر محمدی ریاست محترم پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در مورد تبصره ۱۴ قانون بودجه، و لزوم اختصاص بخشی از این ردیف بودجه به پژوهشگاه‏ها همچون دانشگاه‌ها مطالبی را بیان نمود.

سپس جناب آقای دکتر نوابی رییس پژوهشگاه هوافضا ضمن خوشامدگویی به مهمانان به معرفی ماموریت‏ها، ظرفیت‏ها، توانمندی‏ها و ارائه گزارشی از فعالیت‏ها و دستاوردهای اخیر آن پژوهشگاه پرداخت.

 

در ادامه دکتر صمد نژاد ابراهیمی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‏ ریزی امور پژوهشی، به ارائه رویکردها و اولویت‏های جدید دفتر سیاستگذاری و برنامه ‏ریزی امور پژوهشی پرداخت. وی بهبود و ارتقاء فرایند ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات علمی کشور و توسعه معیارها و شاخص‌ها با روزآمد نمودن آیین‌نامه مربوطه، افزایش اثربخشی پژوهش های علمی در جهت کسب مرجعیت علمی،آینده‌نگاری و آیندهپژوهی برای احصاء اولویت‌های علمی و پژوهشی کشور، توسعه ارتباطات بین‌المللی و دیپلماسی علمی در حوزه علم و فناوری، توسعه پژوهش‌ها در حوزه علوم پایه، علوم انسانی و اسلامی براساس نیازهای جامعه و تولید علم در مرزهای دانش و توسعه و تشکیل کارگروه‌های اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی به منظور پیشگیری و مقابله با تخلفات پژوهشی مهم ترین محورهای برنامه های خود دانست.


کلیدواژه ها: مجمع پژوهشگاههای ملی کشور | دکتر نوابی | دکتر علی باقر طاهری نیا |