پیام خود را بنویسید
 

دکتر طاهری نیا در اجلاس روسای دانشگاهها: بانک آمار آموزش عالی در خدمت جهاد تبیین دستاوردهای علمی انقلاب است/ مرکز سنجش نگرش دانشگاهیان ایجاد می‌شود

 | تاریخ ارسال: 1401/10/17 | 

بانک آمار آموزش عالی در خدمت جهاد تبیین دستاوردهای علمی انقلاب است.
 

دکتر علی باقر طاهری نیا

به گزارش روابط عمومی موسسه به نقل از خبرگزاری فارس علی‌باقر طاهری‌نیا رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و عضو شورای معاونین وزارت علوم در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری گفت:
جهاد تبیین عرصه تقابل روایت‌هاست و در این میدان دشمن همواره در پی وارونه کردن حقایق و ارائه روایت‌های غیرواقعی است از این رو رهبر معظم انقلاب مکرراً و موکداً بر ضرورت جهاد تبیین به عنوان مسئولیت مهم و همگانی تأکید می‌نمایند. در همین راستا مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی به عنوان مرجع رسمی آمار آموزش عالی به واسطه برخورداری از آمار ثبتی مبنا در حوزه آموزش عالی اعم از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های غیردولتی غیرانتفاعی و دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها با انجام مطالعه تطبیقی و روند طولی تحولات آموزش عالی سلسله گزارش‌های تک صفحه‌ای و تک محوری تحت عنوان گزارش‌های جهاد تبیین علمی منتشر می‌کند.
دکتر طاهری‌نیا با اشاره به گزارش‌هایی که تاکنون از طریق مؤسسه تهیه و منتشر شده است به گزارش وضعیت و نسبت جمعیت دانشجوی دختر به کل دانشجویان از ابتدای انقلاب اسلامی، نسبت اعضاء هیأت علمی زن به کل اعضای هیات علمی از ابتدای انقلاب اسلامی، دستاوردهای مرتبط با استقرار عدالت آموزشی در کشور اشاره نمود.
دکتر طاهری‌نیا در پایان این گزارش از رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری خواست تا از محتوای گزارش‌های جهاد تبیین که از سوی مؤسسه تهیه و منتشر می‌شود در فرصت‌های مختلف و رسانه‌های محلی و ملی استفاده نمایند.

 


مرکز سنجش نگرش دانشگاهیان ایجاد می‌شود
طاهری نیا ادامه داد: رئیس‌جمهور محترم مکرراً از دانشگاه‌ها به عنوان «اتاق فکر دولت» یاد می‌کند و دانشگاهیان را برای ارائه راه‌حل و مشورت به دولتمردان به همکاری دعوت می‌کند و تحقق این امر مستلزم فراهم کردن زیرساخت و تعریف فرایند روشن و پایدار است. از سوی دیگر مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی به عنوان مرجع رسمی آمار آموزش عالی داده‌های آمار ثبتی دانشگاهیان شامل استادان، دانشجویان و یاوران علمی را در اختیار دارد. به این ترتیب راه‌اندازی مرکز سنجش نگرش دانشگاهیان در مؤسسه اقدام عملیاتی در راستای پیوند علمی و مشورتی میان دانشگاهیان و دولتمردان و ایفای نقش «اتاق فکر دولت» خواهد بود.
دکتر طاهری‌نیا در ادامه افزود: استفاده از خرد جمعی دانشگاهیان در استقرار نظام تصمیم‌سازی دانش‌بنیان، اطلاع از نقطه نظرات و قضاوت‌های خانواده بزرگ دانشگاهیان نسبت به جهت‌گیری‌ها، تصمیم‌سازی و برنامه‌های وزارت عتف و رصد ژرف و شفاف مهم‌ترین چالش‌های حوزه آموزش عالی از مهم‌ترین اهداف ایجاد مرکز سنجش نگرش دانشگاهیان به شمار می‌رود.
رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با اشاره به نخستین مطالعه انجام شده در این زمینه گفت: حسب نظر ریاست محترم جمهور موضوع رضایتمندی شغلی اعضاء محترم هیأت علمی و مهم‌ترین دغدغه‌های آنها در قالب یک پیمایش علمی انجام گرفت و نتایج آن تحلیل و در قالب گزارش تحلیلی از طریق مقام عالی وزارت در اختیار رئیس‌جمهور محترم قرار گرفت.
یادآوری می‌شود پیش از این مراکز مشابهی از جمله مرکز افکارسنجی صدا و سیما، ایسپا، دانشگاه تهران، ناجا و حوزه سلامت ایجاد شده و تجارب و تولیدات علمی ارزشمندی ارائه داده‌اند.


کلیدواژه ها: اجلاس روسای دانشگاهها | جهاد تبیین | مرکز سنجش نگرش دانشگاهیان | دکتر علی باقر طاهری نیا |