پیام خود را بنویسید

با هدف توسعه روابط و اشتراک گذاری سیاست ها و تجارب صورت گرفت: عقد تفاهم نامه همکاری بین موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و موسسه ملی پژوهش‌های آموزش عالی مالزی

 | تاریخ ارسال: 1401/8/22 | 

این تفاهم نامه امروز (یکشنبه) میان موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و موسسه آموزش عالی (IPPTN) دانشگاه سینس مالزی (Sains) با هدف ارتقای همکاری های بین المللی امضا شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه بر اساس مفاد این تفاهم نامه برنامه های آموزشی و پژوهشی و همکاری های دو موسسه، تبادل دانشجو، برنامه های مشترک تحقیقاتی و دانشگاهی، کارگاه های مشترک آموزشی، تبادل نشریات و دیگر ارتباطات دانشگاهی و سایر همکاری های علمی اجرا می شود و دو طرف در بازه های زمانی مختلف بر آن توافق می کنند.

علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در این نشست در مورد جایگاه موسسه توضیح داد و گفت: این موسسه از نظر ساختاری زیرنظر وزارت علوم قرار دارد ولی از جهت تهیه آمار جایگاهی فرادستگاهی دارد و اعضای هیات علمی در گروه های مرتبط با آموزش عالی دسته بندی شده اند.
وی افزود: مدیریت آموزش عالی، اقتصاد آموزش عالی، برنامه ریزی توسعه آموزش عالی، برنامه ریزی درسی در آموزش عالی، آینده پژوهی آموزش عالی، مطالعات تطبیقی در آموزش عالی گروه های مختلف در موسسه هستند و کلان پروژه های آموزش عالی در این گروه ها انجام می شود.
طاهری نیا ضمن تاکید بر همکاری در سطح سیاست های کلان بیان داشت: تفاهم نامه موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی که با موسسه پژوهش آموزش عالی مالزی در سال ۲۰۱۹ تنظیم شده است و امروز تجدید می شود، باید با رویکرد جدیدی امضا شود.

 
تاکید بر اشتراک گذاری سیاست ها و تجارب
وی ادامه داد: فعالیت های سه سال گذشته بر نشست های علمی و کارگاه ها تمرکز داشته ولی مایل هستیم به سطح اشتراک گذاری سیاست ها و تجارب برسیم. دوست داریم بدانیم مالزی در مواجهه با تحولات جهانی آموزش عالی، چه رویکردی در پیش گرفته است.
طاهری نیا گفت: باید تفاهم نامه را به سطح اشتراک تجربه های سیاست گذاری ارتقا دهیم. هم افزایی در تبادل تجربه های زیسته دو طرف و شبکه سازی دو حوزه مدنظر است. شبکه سازی سرآمدان و دانشمندان جهان اسلام و منطقه را می توانیم شکل دهیم تا آنها بتوانند در کلان روندها اظهارنظر کنند.

 

مرشدی سیرت (Morshidi sirat) معاون رییس موسسه پژوهش آموزش عالی مالزی نیز در این آیین بیان کرد: در گذشته تفاهم نامه همکاری بین دولت مالزی و دولت ایران داشتیم و در حال تدوین تفاهم نامه جدید بین دو دولت هستیم.
وی اظهار داشت: تفاهم نامه موسسه و موسسه آموزش عالی مالزی می تواند مقدمه ای برای تفاهم نامه گسترده تر باشد و تفاهم نامه بعدی باید بر اساس گسترش همکاری های فعلی باشد.
سیرت تاکید کرد: بر اساس این تفاهم نامه فعلی و اینکه همکاری ها چطور پیش برود باید به وزارت خانه آموزش عالی مالزی در مورد تفاهم بین دو دولت گزارش بدهیم. تفاهم نامه فعلی ببشتر در مورد همکاری دانشگاهی است. در تفاهم نامه بین دو دولت می توانیم همکاری ها را در سطح همکاری های سیاست گذاری، تبادل تجربیات ادامه دهیم.

 

گسترش همکاری ها بر اساس تفاهم نامه فعلی
محمد مفتاهو (‌Muhammad muftahu)
مدیر موسسه پژوهش آموزش عالی مالزی نیز در این نشست گفت: یکی از ساده ترین راه ها برای همکاری ها این است که ابتدا از طرح های کوچک آغاز کرده و بعد همکاری ها را در سطح ملی و گسترده تر ادامه دهیم.
وی اظهار داشت: تجربیاتی در این زمینه ها در همکاری با یک دانشگاه یک کشور و در ادامه آن را به همکاری با چند کشور و در سطح ملی گسترش داده ایم.
مفتاهو افزود: در موسسه ما شبکه جهانی آموزش عالی داریم که اعضای آن اعضای هیات علمی، سرآمدان حوزه صنعت و مدیران دانشگاهی هستند و فقط در سطح منطقه ای نیست، الگوی خوبی برای تدوین و تشکیل شبکه ای در سطح منطقه ای است و بر اساس گفت و گوها قرار شد جزئیات جدیدی در اجرای تفاهم نامه اضافه شود.

 

کلیدواژه ها: موسسه پژوهش‌های آموزش عالی | موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی | بین الملل | عقد تفاهم نامه |