رئیس مرکز آمار ایران: موسسه مرجع رسمی آمار آموزش عالی است

 | تاریخ ارسال: 1401/8/9 | 

دکتر جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران در نشست گرامی داشت روز آمار و برنامه ریزی که در سالن شهید سلیمانی موسسه برگزار شد موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی را مرجع رسمی آمار آموزش عالی دانست.
 


به گزارش روابط عمومی موسسه در ابتدای این نشست دکتر طاهری نیا رئیس موسسه ضمن خیرمقدم به ریاست مرکز آمار ایران گفت: بسیار علاقمند بودیم که این نشست همزمان با روز آمار و برنامه ریزی برگزار شود اما بدلیل تعدد برنامه ها در این ایام و اینکه حضور جنابعالی برای ما اصالت داشت زمان را برای امروز تنظیم کردیم.

اعلام آمادگی موسسه برای انجام طرح های تحقیقاتی مشترک با مرکز آمار
رئیس موسسه ادامه داد: آمار ظرفیت نسبی و قابل ارتقاء موسسه  است و ما نیز در نظر داریم تا آن را توسعه دهیم. در گروه آمار موسسه علاوه بر جمع آوری آمار آموزش عالی در حوزه های مختلف اعم از: دانشجو، هیات علمی، دانش آموختگان و کارکنان، گزارش های تحلیلی آماری نیز آماده و در اختیار مراکز ذیربط قرار می گیرد.
طاهری نیا همچنین با اعلام آمادگی برای انجام طرح های پژوهشی مشترک بین موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و مرکز آمار ایران خواستار استفاده از تجارب مرکز آمار برای ارتقاء توسعه نظام آمار آموزش عالی شد و اظهار امیدواری کرد در یک جلسه جداگانه ظرفیت های موسسه برای مرکز آمار ایران تشریح شود.

 


تلاش برای مدرن سازی نظام آمار کشور
در ادامه دکتر جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران ضمن اظهار علاقه برای  توسعه زمینه های همکاری مشترک گفت: یکی از نکاتی که هم اکنون در مرکز آمار ایران در حال پیگیری است مدرن سازی نظام آمار کشور است و یکی از مصادیق مهم مدرن سازی این است که طرح های آمارگیری که براساس خوداظهاری انجام می شود را کاهش دهیم و از شیوه های جدیدی که همان استفاده از منابع داده است را به کار گیریم. در کشور بواسطه فعالیت دستگاههای اجرایی داده های اداری به وفور است ولی نیاز است که با یک کار سیستمی این داده ها فراوری و تبدیل به دانش شوند.
رئیس مرکز آمار ادامه داد: نظام های آماری برای حاکمیت مورد نیاز است و یکی از شیوه های مهم این حوزه شیوه ثبت مبنا است و استفاده از ریز داده ها و تبدیل آنها به آمار، لذا یک نهاد سازی صورت گرفته است و برخی از وزرا از جمله وزیر علوم عضو ستاد سرشماری نفوس و مسکن شدند. در سرشماری های سنتی مرکزیت و محوریت با مرکز آمار بوده است ولی در سرشماری ثبتی مبنا، همانطور که از ستاد و زمان تشکیل آن معلوم است یک سرشماری متفاوت است و کار قرار نیست با تمرکز در مرکز آمار انجام شود. لذا نیاز است تا دست در دست هم این مگا پروژه ملی را سامان دهیم.
حسین زاده افزود: این پروژه یکی از محصولاتش سرشماری است و اگر امکان اتصال ریز داده ها و سامانه ها به یکدیگر فراهم شود آن موقع علاوه بر اینکه یک سامانه ذیقیمتی در حوزه نظام آمار آموزش عالی دارید ویژگی های سایر سامانه ها نیز به آن متصل می شود و قابلیت هایی را ایجاد می کند که پیش از آن وجود نداشته و در نهایت باعث ارتقاء خدمات دولت الکترونیک نیز می شود.

موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی مرجع رسمی آمار آموزش عالی است
وی با اشاره به استقرار کمیته آمار بخشی علوم، تحقیقات و فناوری در موسسه گفت: علیرغم اینکه موسسه مرجع رسمی آمارهای آموزش عالی است اما کمیته های آماربخشی نیازمند توجه بیشتری هستند و نیاز است تا دانشگاه آزاد اسلامی نیز همکاری بیشتری را با این کمیته داشته باشد. از نظر مرکز آمار محوریت آمار آموزش عالی با موسسه است و ریز داده هایی که موسسه به مرکز آمار داده است یکی از بهترین پایگاهها بوده است و از نظر کیفیت نیز جزو برترین داده های واصله به مرکز آمار است. همچنین موسسه در حوزه پژوهش های ثبتی مبنا می تواند کمک زیادی به مرکز آمار کند و ما نیز از این موضوع استقبال می کنیم.
رئیس مرکز آمار ایران در پایان خواستار توسعه همکاری های مشترک بین موسسه و پژوهشکده آمار شد و گفت: پیشنهاد می کنم پژوهش های صورت گرفته در گروه آمار موسسه به سمت پژوهش های ثبتی مبنا متمرکز شود زیرا این موضوعی جدید است.
در این نشست همچنین دکتر اشکان شباک رئیس پژوهشکده آمار و دکتر نصیری معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار، رییس مرکز آمار را همراهی می کردند.

 

کلیدواژه ها: طاهری نیا | مرکز آمار ایران | نشست گرامی داشت روز آمار | حسین زاده |

دفعات مشاهده: 118 بار   |   دفعات چاپ: 13 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA