رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: فارغ التحصیلان علوم انسانی و فنی بالاترین درآمد را دارند

 | تاریخ ارسال: 1401/8/8 | 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به مناسبت هفته آمار و برنامه‌ریزی، علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی روز شنبه ۷ آبان سومین نشست مطبوعاتی خود را با موضوع ارائه نتایج رصد اشتغال دانش‌آموختگان آموزش عالی با حضور اصحاب رسانه برگزار کرد.
 

 

وی در این نشست با اشاره به رصد اشتغال دانش آموختگان آموزش عالی مربوط به فارغ التحصیلان سال‌های ۹۵ و ۹۶ گفت: در حال حاضر در مورد رصد اشتغال دانش آموختگان ۴ سال پیش گفتگو می‌کنیم. بر اساس رصد انجام شده مجموع فارغ التحصیلان این دوره ۷۷۲ هزار نفر بوده اند که مجموع تعداد کل شاغلان آن نزدیک ۵۰ درصد است، از این تعداد ۵۶ درصد شاغلان مربوط به دانش آموختگان آقا و ۴۰ درصد مربوط به فارغ التحصیلان خانم است.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی افزود: در مقایسه با درصد اشتغال فارغ التحصیلان سال ۹۴ و ۹۵ که ۴۵ درصد بوده است، ۵ درصد اشتغال افزایش یافته است.

وی درباره اینکه بیشترین شانس اشتغال در کدام مقطع تحصیلی است، گفت: بیشترین شانس اشتغال مربوط تحصیلات تکمیلی یعنی دانش آموختگان دکتری و سپس کارشناسی ارشد است.

طاهری نیا اظهار کرد: زیرگروه‌های علوم پزشکی، علوم انسانی و سپس فنی و مهندسی به ترتیب بیشترین شانس فرصت اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس رصد انجام شده سهم اشتغال به تفکیک دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به این صورت است که سهم دانشگاه‌های غیردولتی به لحاظ اشتغال یک درصد بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است؛ بنابراین می‌توان گفت دانش آموختگان غیردولتی یک درصد بیش از دانش آموختگان دولتی شاغل هستند.

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد: بر اساس دسته بندی یونسکو درباره اینکه کدام رشته‌ها بیشترین شانس اشتغال را دارند رشته بهداشت که همان علوم پزشکی می‌شود رتبه اول و سپس بازرگانی، حقوق و علوم اداری در رتبه دوم قرار می‌گیرند و در رتبه سوم نیز مهندسی ساخت و تولید قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: رشته علوم اجتماعی، روزنامه نگاری و اطلاع رسانی در رتبه چهارم قرار می‌گیرد.

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در مورد اینکه ظرفیت پذیرش دانش آموختگان در کدام بخش بیشتر بوده است، گفت: بیش از نیمی از دانش آموختگان ما جذب مشاغل دولتی در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌شوند.

وی تصریح کرد: سپس بعد از مشاغل دولتی، اصناف، مشاغل آزاد همچنین کسب و کار‌های کوچک و استارتاپی در مرحله دوم جذب مشاغل قرار دارند.

طاهری نیا درباره بیشترین شانس اشتغال در استان‌ها افزود: بوشهر در مرتبه اول، استان مرکزی در رتبه دوم، استان سمنان در رتبه سوم، استان یزد در رتبه چهارم و استان تهران در رتبه پنجم قرار دارد.

وی ادامه داد: درباره اینکه کدام استان‌ها فارغ التحصیلان بیشتری را جذب کرده اند نیز گفت: استان تهران در رتبه اول قرار داشته و با فاصله زیاد استان اصفهان و سپس استان خراسان رضوی، خوزستان و استان مازندران در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. این استان‌ها بیشترین جذب فارغ التحصیلان را داشته اند.

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی درباره درآمد دانش آموختگان نیز گفت: دانش آموختگان علوم انسانی و فنی و مهندسی، در دهک‌های بالای درآمدی قرار دارند، یعنی می‌توان گفت رشته‌های علوم انسانی و فنی مهندسی پولساز هستند.
 


کلیدواژه ها: دکتر علی باقر طاهری نیا | خبرگزاری فارس |