با حضور رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجۀ کشور: هشتمین جلسۀ مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور در سال جاری برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1401/8/3 | 

هشتمین جلسه مجمع پژوهشگاههای ملی کشور با حضور دکتر امیر علی سیف الدین رئیس محترم امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجۀ کشور و اعضای مجمع به میزبانی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تشکیل شد.

 
علی باقر طاهری نیا

به گزارش روابط عمومی موسسه به نقل از پژوهشگاه دانش‌های بنیادی هشتمین جلسۀ مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با حضور دکتر امیر علی سیف‌الدین رئیس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجۀ کشور، رؤسای پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشیِ عضو برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی ضمن خوشامد به اعضا از آقایان دکتر حبیب قرار خسروشاهی و دکتر مجتبی محمدی نجف آبادی خواست تا گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کنند. سپس دکتر خسروشاهی مدیر طرح رصدخانۀ ملی ایران ضمن معرفی پژوهشگاه و فعالیت‌های آن به مناسبت پایان ساخت تلسکوپ ملی ایران گزارشی از دستاوردهای بزرگ طرح رصدخانۀ ملی ایران و ثبت اولین تصویر تلسکوپ ارائه کردند.  سپس گزارش مختصری نیز از طرح چشمۀ نور ایران توسط دکتر مجتبی محمدی نجف آبادی مدیر طرح چشمۀ نور ایران ارائه شد.
در ادامه دکتر علی باقر طاهری‌نیا رئیس مؤسسۀ پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور ضمن خوشامدگویی، حضور همۀ اعضای مجمع در جلسات را مهم دانست و از اعضاء خواست تا به منظور نتیجه‌گیری بهتر پیشنهادات و مشکلات را مطرح کنند تا یک جمع‌بندی خوب انجام شود. وی همچنین گزارشی از جلسۀ قبل و اقدامات صورت گرفته ارائه کرد و گفت به دلیل اینکه در فصل بودجه قرار داریم به همین دلیل از آقای دکتر سیف‌الدین دعوت کردیم تا در مورد بودجه و مشکلات آن به بک جمعبندی مشترک برسیم، لذا موضوع موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی را به جلسه آتی مکول کردیم. از آقای دکتر سیف‌الدین و سایر دوستان نیز تقاضا دارم مدلی برای تخصیص بودجۀ پژوهشگاه طراحی شود که مشابه دانشگاه‌ها باشد و بتوانیم با سازمان برنامه به توافق برسیم.
 
هشتمین جلسۀ مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور
 
در ادامۀ آقایان یوسف زنگانه دبیر برنامه و بودجۀ مراکز پژوهشی، مهدی نصیری مدیر مالی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و رسول پاکدامن مدیر بودجه، تحول اداری و بهره‌وری مؤسسۀ پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی گزارشی از بودجۀ مؤسسات و پژوهشگاه‌ها و مشکلات آنها ارائه کردند. ایشان ضمن اشاره به مسائل و مشکلات مالی بسیار زیاد مؤسسات، برنامه و طرح‌هایی نیز ارائه کردند. و مقرر شد پیشنهادات ارائه شده طی مکاتبه ای به دفتر دکتر سیف الدین منعکس شود.
دکتر سیف‌الدین رئیس محترم امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجۀ کشور نیز در این نشست گفت: که سرمایه و دارایی‌های خوبی در پژوهشگاه‌ها وجود دارد و بخش زیادی از بودجه و مخارج باید توسط خود پژوهشگاه‌ها تأمین شود و از اعضا خواست تا کمک کنند به یک جمع‌بندی و طرح‌های قابل اجرا برسند و وی نیز در این راستا کمک‌های لازم را انجام خواهد داد.
 
هشتمین جلسۀ مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور
 
سپس، دکتر قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ضمن اشاره به ضعیف‌تر و فقیر شدن وضعیت پژوهش در کشور، و انتقاد از وضعیت استخدام سی سالۀ هیئت علمی و پژوهشگران، پیشنهاد دادند پژوهشگاهها به نهادی مستقل تبدیل شوند و مدیریت کامل بودجۀ خود را در اختیار داشته باشند.
در ادامۀ دکتر شعبانی، رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، نیز با اعلام موافقت با صحبتهای دکتر قاضی نوری، و ضمن انتقاد از قطع بودجۀ پروژه‌ها بعد از تغییر دولت‌ها، خواستار اصلاح ساختار تشکیلاتی، سیاسی و علمی پژوهشگاهها شدند و پیشنهاد دادند تا پژوهشگاهها از نظر فعالیت، مأموریت، و ساختار بازبینی شوند تا بهره‌وری بهتری داشته باشند.
دکتر نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر وپتروشیمی نیز با ایدۀ «مستقل و خودگردان شدن پژوهشگاهها» موافقت و پیشنهاد داد تا مانند دانشگاهها، پژوهشگاهها نیز از ۳ درصد کسر بودجه، هنگام واریز به خزانه، معاف گردند.
در پایان جلسه، چند تن دیگر از حضار به طرح مشکلات پژوهشگاههای مربوطه پرداختند و سپس، دکتر سیف الدین گفت ساختار پژوهشگاه و دانشگاه متفاوت است و با استقلال پژوهشگاهها و تغییر آیین‌نامۀ آنها به نهادی مستقل از دولت موافق است. ضمناً اشاره کرد که پژوهشگاهها میتوانند فعالیت برون‌مرزی برای کسب درآمد داشته باشند و این طرح برای اجرایی شدن احتیاج به بررسی بیشتر دارد.
در پایان دکتر لاریجانی نیز بر بازنگری ساختار و استقلال پژوهشگاهها تاکید نموده و از حضور تمامی اعضا سپاسگزاری کرد.

 

کلیدواژه ها: مجمع پژوهشگاههای ملی کشور | جلسه هشتم |


دفعات مشاهده: 428 بار   |   دفعات چاپ: 65 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA