با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم صورت گرفت: بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی در نشست مجمع پژوهشگاههای ملی کشور

جلسه مجمع پژوهشگاههای ملی کشور با دستور کار بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی تشکیل شد.

 
علی باقر طاهری نیا، مجمع پژوهشگاههای ملی کشور
 
به گزارش روابط عمومی موسسه در ابتدای این نشست که به میزبانی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و با حضور دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، مدیران آن حوزه و روسای پژوهشگاهها عضو مجمع برگزار شد دکتر اصغر زمانی معاون پژوهشی موسسه گزارشی از عملکرد نه ماهه موسسه ارائه نمود که؛ جمع آوری آمار آموزش عالی، پیمایش وضعیت اشتغال دانش آموختگان، عقد تفاهم نامه انجام طرح های تحقیقاتی کوتاه مدت به سفارش وزیر علوم، عقد تفاهم نامه با سازمانهای مختلف، اتمام ۸ طرح پژوهشی و انجام ۲۱ طرح پژوهشی در دست اجرا، برگزاری ۶ پنل تخصصی و ۱۸ نشست علمی و تدوین فرم "ازما" از جمله مهترین اقدامات صورت گرفته در این گزارش بود.
سپس دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاههای ملی کشور ضمن خوش آمد به آقایان دکتر عالمی نیسی رئیس مرکز تحقیقات جمعیتی کشور و دکتر حسن زاده رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به عنوان اعضای جدید مجمع از زحمات جناب آقای دکتر علیدوستی رئیس سابق پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات تقدیر کرد و ادامه داد: با توجه به صحبت های مطرح شده در نشست اجلاس روسای دانشگاهها مقرر شد موضوع بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی در دستور کار مجمع قرار گیرد؛ لذا این جلسه با همین دستور کار و استماع نظراعضا در این خصوص تشکیل شده است.

مجمع پژوهشگاههای ملی کشور

اراده وزارت علوم برای بررسی و تدوین آئین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی
دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم نیز در این نشست گفت: همانگونه که در اجلاس روسای دانشگاهها صحبت شد قرار است تا موضوعاتی مانند اساسنامه و آئین نامه اجرایی طرح شبکه ملی آزمایشگاهی کشور و آئین نامه دوره تحقیقاتی پسا دکترا مورد بحث و بررسی قرار گیرد و یکی از موضوعات مهمی نیز که در دستور کار معاونت پژوهشی وزارت علوم قراردارد بررسی آئین نامه تعیین موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی است. تنوع گسترده ای در این آئین نامه وجود دارد و آئین نامه فعلی در برخی پژوهشگاهها به درستی اجرا نمی شود. لذا این آئین نامه دارای اشکالاتی است که نیاز به اصلاح و بازنگری دارد. ما در این جلسه یکسری چارچوبها و حداقل ها را تعریف می کنیم و جزئیات را پژوهشگاهها با توجه به ماموریت خودشان اجرا می کنند. وی با اشاره به برخی موازی کاری های در پژوهشگاهها گفت: اگر می خواهیم در مورد موضوعات ملی و تقسیم کار ملی صحبت کنیم در این جلسه مناسب است و تقسیم کار ملی می بایست در این شوراها صورت پذیرد.
صالحی همچنین ادامه داد: موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی به عنوان متولی آمار آموزش عالی می تواند با تهیه و ارسال گزارش های مدیریتی دوره ای برای مدیران حوزه ستادی و روسای دانشگاهها کمک ارزنده ای در تصمیم گیری برای مسیر آموزش علی کشور بکند و خواستار آن شد تا موضوع پذیرش دانشجو در پژوهشگاهها در دستور کار جلسات آتی مجمع قرار گیرد.

 
مجمع پژوهشگاههای ملی کشور، محمد جواد لاریجانی

مقاله اصل اول آئین نامه نباشد
دکتر محمد جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز در این نشست گفت: در حال حاظر در کشور خیلی با روش های علم سنجی ارتباط نداریم و باید این ارتباط بیشتر شود. وی ادامه داد: اکنون مقاله تبدیل به ملاقه شده است. ما در پژوهشگاه ساعت موظف نداریم و مهم این است که محقق درگیر مسئله باشد و امکانات نیز در اختیار وی قرار گیرد، صرفا مقاله نمی توان ملاک سنجش عملکرد یک محقق باشد و مقاله یکی از ترشحاتی است که یک محقق سالها با آن درگیر است.
لاریجانی گفت: طرح پژوهشی هم در حوزه های مختلف علوم مهندسی، علوم انسانی و... مفاهیم مختلفی دارد و باید هرساله در شواری علمی مورد ارزیابی قرار گیرد. فعالیتهای محقق نیز مورد بررسی قرار گیرد و ارزیابی شود یک محقق در پژوهشگاه با یک محقق خوب در دنیا مورد ارزیابی قرار گیرد که در چه افقی قرار دارد. مقاله نمی بایست تنها خروجی یک محقق باشد و باید بصورت مداوم سخنرانی و نشست های تخصصی علمی نیز داشته باشد. تدریس نیز خیلی مهم است زیرا که تدریس ذکات علم است. هدایت دانشجو و شاگردپروری و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد نیز یکی از مواردی است که می بایست در آئین نامه جدید مورد توجه قرار گیرد.
در این نشست همچنین اعضا نظرات خود را در خصوص آئین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی ارائه کردند که عمده محورهای آن بدین شرح است:
  • آسیب شناسی وضعیت فعلی
  • متناسب سازی ساعت موظف اعضای هیات علمی دانشگاهها با پژوهشگاهها
  • توجه به تفاوت ماهیت پژوهشگاهها با یکدیگر
  • استفاده از تجربیات بین المللی
  • توجه به حوزه ماموریت تخصصی پژوهشگاهها
  • توجه به تنوع اعضای هیات علمی
  • توجه به ارزیابی اعضای هیات هلمی در آئین نامه
  • تفویض اختیار به پژوهشگاهها
همچنین دکتر اصغر زمانی معاون پژوهشی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گزارشی از اقدامات صورت گرفته با مشارکت برخی از پژوهشگاهها عضو مجمع در خصوص بررسی آئین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی را ارائه و پیشنهادهای این کارگروه را برای حاضرین تشریح کرد.
 

کلیدواژه ها: دکتر علی باقر طاهری نیا | دکتر پیمان صالحی | مجمع پژوهشگاه های ملی کشور | دکتر محمدجواد لاریجانی |


دفعات مشاهده: 417 بار   |   دفعات چاپ: 64 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA