پیام خود را بنویسید
کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام چند رسانه ای

دکتر طاهری نیا در نشست مشترک با معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم مطرح کرد: جهت گیری ها و اقدامات نوآورانه موسسه در نه ماه گذشته

نشست هم اندیشی رئیس و مدیران موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش و دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم و مدیران آن حوزه در محل موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد.

 
علی باقر طاهری نیا

به گزارش روابط عمومی موسسه در این نشست دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه با اشاره به مراتب بالای علمی و اجرایی دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گزارشی از عملکرد نه ماهه موسسه با رویکرد پژوهشی را ارائه داد.

انجام ۲۳ طرح تحقیقاتی کوتاه مدت
طاهری نیا گفت: برنامه های مهمی در مدت زمان مدیریت نه ماهه در موسسه صورت گرفته که انجام طرح‌های تحقیقاتی کوتاه مدت سیاستی که از سوی مقام عالی وزارت به موسسه ابلاغ شده است یکی از آنهاست. وی ادامه داد: موضوعات مورد نظر مقام عالی وزارت پس از ارجای به موسسه متناسب با تجربه و تخصص اعضای موسسه به آنها ابلاغ و نتیجه طرح پژوهشی برای استفاده سیاستگذاران و تصمیم گیران ارسال می شود در این رابطه تاکنون ۸ گزارش تخصصی چاپ و ۱۵ گزارش تخصصی نیز در دست انتشار می باشد.
طاهری نیا یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در موسسه را انتشار گزارش های ادواری یک صفحه ای با رویکرد جهاد تبیین دانست و گفت: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین و همینطور بستر موجود در موسسه به عنوان متولی آمار آموزش عالی، گزارشات یک صفحه ای آماری با موضوع مشخص تهیه و به منظور تبیین دستاوردهای نظام آموزش عالی کشور منتشر می شود. وی با اشاره به خروجی یکی از این گزارشها گفت که نسبت اعضای هیات علمی در بخش بانوان از ابتدای پیروزی انقلاب از ۱۴% به ۳۸% رسیده است.

ازما "ایده پژوهشگران به زبان مدیران اجرایی"
رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در مورد انجام بروندادهای پژوهشی موسسه نیز گفت: در مدت نه ماه گذشته ۸ طرح پژوهشی به اتمام رسیده و ۲۱ طرح پژوهشی نیز در دست اجراست است که حسب موضوع توسط مجری در شوراها و مراکز تصمیم گیر ارائه می شود. وی ادامه داد  همچنین تعداد ۶ پنل تخصصی و ۱۸ نشست علمی نیز در این ایام در موسسه برگزار شده است. رییس موسسه به تدوین فرم ازما "ایده پژوهشگران به زبان مدیران اجرایی" اشاره کرد و گفت هدف از تدوین این فرم که مورد استقبال وزیر علوم نیز قرار گرفته بیان یافته های طرح های پژوهشی به زبان مدیران اجرایی می باشد.
طاهری نیا در ادامه مطالعه، تدوین و تلفیق برنامه هفتم توسعه در بخش علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد شبکه متخصصان آموزش‌عالی (شماع)، راه اندازی میزهای پژوهشی و تدوین برنامه سوم راهبردی موسسه را از دیگر اقدامت موسسه برشمرد و گفت: شبکه متخصصان آموزش عالی ظرفیت فوق العاده ای است که با ایجاد و راه اندازی آن می توان در محیطی تخصصی و با راهکارهایی مبتنی بر علم و دانش نسبت به حل مسائل و مشکلات اقدام نمود.
عضو دائم شورای معاونین وزارت علوم در خصوص میزهای پژوهشی مسئله محور نیز گفت: موسسه آمادگی دارد تا با برپایی میزهای پژوهشی مسئله محور مسئله مدنظر بخش های مختلف حوزه ستادی وزارت علوم را دریافت و پس از بررسی توسط متخصصین نسبت به ارائه راه حل مناسب به حوزه مربوطه اقدام نماید.

موسسه پژوهش و برنامه ریزی و معاونت فناوری و نوآوری تفاهم نامه همکاری منعقد می کنند
وی با اشاره به اقدامت صورت گرفته به منظور به منظور گسترش فعالیت های موسسه عنوان کرد: در این راستا تاکنون ۱۸ تفاهم نامه با مراکز دانشگاهی و دستگاههای اجرایی منعقد شده که در تفاهم صورت گرفته با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ایجاد کارگروه مشترک در خصوص تعیین اولویت‌های پژوهشی در حوزه آمار و اطلاعات آموزش عالی و طرح‌های پژوهشی مساله محور و کاربردی در راستای اولویت‌های پژوهشی و همچنین بهره مندی  از ظرفیت­های موسسه در حوزه رصد آمار (تحصیلی و اشتغال) و داده­های ثبتی مربوط به اعضای هیات علمی و پژوهشگران، دانشجویان و دانش­آموختگان داخلی و بین‌المللی از جمله مهمترین محورهای این تفاهم نامه است. همچنین تاسیس اندیشکده آموزش عالی با مشارکت سازمان بسیج اساتید از دیگر مواردی است که توسط موسسه در حال انجام است و از آمادگی موسسه برای انجام تفاهم نامه دوجانبه بین موسسه و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز خبر داد.
طاهری نیا افزود: به منظور ساماندهی، تسهیل و شفاف‌سازی فرایندها نیز در موسسه اقدامات موثری صورت پذیرفته است که بازنگری آیین‌نامه ترفیع اعضای هیات علمی، آیین‌نامه گرنت اعضای هیأت علمی، آیین‌نامه طرح‌های پژوهشی، بررسی و بازنگری ساعت موظف اعضای هیات علمی موسسات پژوهشی، تسریع در ارتقاء، ترفیع و تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی و تسریع در فرایند جذب اعضای هیات علمی از آن جمله است.
وی در پایان به ظرفیت موسسه در حوزه فناوری نرم اشاره کرد و حضور دکتر خیرالدین در موسسه را سرآغاز همکاریهای آتی و مستمر بین موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و حوزه معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم دانست و از آمادگی موسسه برای انجام طرح های مطالعاتی مرتبط باحوزه ماموریت معاونت فناوری و نوآوری، توسعه فعالیت های موسسه با رویکرد فناوری و نوآوری، تولید گزارش های علمی و انجام مطالعات لازم برای سیاستگذاری، راهبری پارک های علم و فناوری و طرح های فناوری خبر داد.

 

لزوم توجه به اکوسیستم نوآوری
در ادامه این نشست دکتر یعقوب انتظاری مدیر گروه اقتصاد آموزش عالی موسسه مطالب خود را در خصوص دانشگاه و اکوسیستم نوآوری ارائه کرد.
انتظاری با اشاره به تلاش های خوب صورت گرفته در خصوص توسعه نوآوری در کشور ادامه داد:  رشد و توسعه اقتصادی در یک کشور صرفاٌ در چارچوب اکوسیستم توسعه دانش بنیان و تعامل نهادهای مستقل اقتصادی و اجتماعی در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و جهانی اتفاق می افتد. این اکو سیستم در کشورهای آزاد مبتنی بر دانش به مثابه یک زیست بوم مناسب بطور خودکار شکل می گیرد و موجب رشد و توسعه اقتصادی می شود. اما در اقتصادهای در حال گذار مانند ایران، به علت نبود زیست مناسب، این اکوسیستم به خودی خود شکل نمی گیرد و باید آن را ساخت وساخت آن نیز مستلزم اصلاح زیست بوم و سازماندهی، هماهنگی، هدایت و رهبری تعامل و همکاری بازیگران توسعه است.
وی با اشاره به ظرفیت هریک از نهادها از جمله دولت، جامعه مدنی و رسانه های سنتی و مدرن برای سازماندهی اکوسیستم توسعه گفت: دانشگاه به مثابه یک چشمه دانایی مهمترین نهادی است که می تواند توسعه کشور را هدایت و رهبری کند.
انتظاری ادامه داد: اکوسیستم دانش بنیان خود از هفت اکو سیستم فرعی تشکیل شده که دانشگاه کانون تمام این اکوسیستم ها است و اگر دانشگاه بتواند این اکو سیستم ها را ایجاد و هدایت کند  ما می توانیم مطمئن باشیم که در بلند مدت به رشد اقتصادی، توسعه دانش و توسعه سرمایه انسانی دست پیدا کنیم.
همچنین در ابتدای این نشست دکتر خیرالدین از فعالیت ها و انتشارات موسسه در نه ماه گذشته بازدید و ضمن صحبت با اعضای موسسه در جریان روند امور قرار گرفت.  
گفتنی است دکتر امید رضایی فر مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم و دکتر مصطفی صفدری مشاور معاون فناوری و نوآوری دکتر خیرالدین را در این نشست همراهی کردند. 

 

کلیدواژه ها: علی باقر طاهری نیا | علی خیرالدین | تفاهم نامه | نشست مشتکر | بازدید |