پیام خود را بنویسید
کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام چند رسانه ای

در محل دبیرخانه شورای عتف برگزار شد: نشست بررسی راهکارهای نگهداشت نخبگان علمی و تعامل مؤثر با آنان

نشست تخصصی راهکارهای نگهداشت نخبگان علمی و تعامل مؤثر با آنان با حضور دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم و دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر علی‌باقر طاهری‌نیا رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و جمعی از صاحبنظران این حوزه در محل دبیرخانه شورا برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی مؤسسه در این نشست که با هدف بررسی راهکارهای نگهداشت نخبگان علمی و تعامل مؤثر با آنان برگزار شد، دکتر طاهری‌نیا ضمن تشریح فعالیت‌های مؤسسه در زمینه تدوین گزارشات سیاستی برای نهادهای سیاستگذاری علم، آموزش عالی و فناوری گفت: مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی آمادگی دارد تا در انجام پروژه‌های تحقیقات کلان در حوزه مأموریت شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مشارکت نماید. در همین رابطه حسب نظر مقام عالی وزارت، مطالعات جامع تغییر اقلیم آموزش عالی یکی از مسائل اولویت‌دار و در دست بررسی است که می‌تواند مبنای تحول بزرگی در نظام آموزش عالی کشور باشد.
در ادامه دکتر غلامرضا ذاکرصالحی مدیر گروه مطالعات تطبیقی و نوآوری مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی گزارشی از پیشینه و ادبیات موجود در ایران و جهان و راهبردهای پیگیری شده در چند کشور جهان را ارائه کرد. وی در ادامه مجموعه‌ای شامل هفت راهبرد مناسب (با تأکید بر راهبرد چرخش نخبگان) پیشنهاد و پیرامون آنها توسط حاضرین بحث و گفتگو به‌عمل آمد.
در پایان دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم با جمع‌بندی مباحث صورت گرفته بر تقسیم کار ملی در سه حوزه نگهداشت، مهاجرت معکوس و چرخش نبخگان ایفای نقش مؤثر وزارت عتف در جهت مدیریت چرخش نخبگان و شبکه‌سازی و تعامل مستمر و پویا با نخبگان علمی مقیم و مهاجر تأکید کردند.

کلیدواژه ها: دکتر غلامرضا ذاکرصالحی | دکتر علی‌باقر طاهری‌نیا | دکتر پیمان صالحی |