کتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان منتشر شد

کتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان، توسعه به مثابه ساخت اکوسیستم های دانش بنیان توسط دکتر یعقوب انتظاری عضو هیأت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی تألیف و به همت انتشارت موسسه منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی موسسه این کتاب در ده فصل تدوین شده است و مولف در پیشگفتار کتاب چنین بیان کرده است: در قرن بیست و یکم مسأله توسعه نه تنها حل نشده است، بلکه پیچیده‌تر و بغرنج‌تر نیز شده است. به نظر من مسأله توسعه اقتصادی در عصر حاضر، یک مسأله چند لایه است. در نگاه اول به نظر می‌رسد با تولید، توزیع، تبدیل و اشاعه دانش جدید و بهره‌برداری شایسته از آن در زمینه‌ها، حوزه‌ها و رشته‌های متنوع، می‌توان مسأله توسعه را حل کرد. اما با نگاه عمیق­تر می‌توان دریافت که در کشورهایی مانند ایران، تولید، توزیع، تبدیل، اشاعه و بهره‌برداری کارا و اثربخش دانش جدید، خود مسأله اساسی تری است که نیاز به راه‌حل اساسی تری دارد. راه‌حل آن نیز صرفاً به توسعه دانش بر نمی‌گردد. چون، تجربه جهانی نشان می‌دهد که توسعه دانش و بهره‌برداری شایسته از آن در هر زیست بومی تحقق نمی یابد بلکه نیازمند زیست بوم مناسب است. بنابراین، سه سؤال نیازمند جستجوی پاسخ اند:
۱- چه زیست بومی برای توسعه دانش و بهره‌برداری اثربخش و ثمربخش از آن مناسب است؟
۲- در یک زیست بوم مناسب، چگونه می‌توان دانش مورد نیاز توسعه اقتصادی را تولید، توزیع، تبدیل و ترویج کرد؟
۳- چگونه می‌توان دانش جدید را در راه توسعه اقتصادی بکارگرفت؟
رشته ­های دانشگاهی که دانش مورد نیاز توسعه اقتصادی را تولید، توزیع، تبدیل، ترویج و استفاده می­کنند، بسیار زیاد هستند و معمولاً به پنج گروه عمده یعنی پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و دامپروری، علوم اجتماعی و رفتاری و علوم انسانی و هنر تقسیم می‌شود. یکی از رشته‌های کلیدی تولید، توزیع، تبدیل، اشاعه و بهره‌برداری دانش جدید در گروه علوم اجتماعی و رفتاری، رشته اقتصاد است. علم اقتصاد، علاوه بر اینکه نقش برجسته­ ای در مطالعه و حل مسائل توسعه داشته است، نقش مهمی نیز در مطالعه تولید، توزیع، تبدیل، اشاعه و بهره‌برداری کارا و اثربخش دانش در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف (از جمله در توسعه اقتصادی) ایفا می‌کند که اقتصاد دانش نامیده می‌شود. این رشته اساساً به منظور مطالعه و حل مسأله «تخصیص منابع محدود برای دستیابی به وضعیت مطلوب فردی و جمعی» بوجود آمده است. در این چارچوب، «اقتصاد توسعه» به‌عنوان شاخه‌ای از علم اقتصاد برای مطالعه و تحلیل تخصصی و حل مسأله «توسعه اقتصادی» شکل گرفته و گسترش یافته است.

کتاب اقتصاد توسعه دانش بنیان، توسعه به مثابه ساخت اکوسیستم های دانش بنیان، در ۳۸۲ صفحه و با قیمت هشتصد هزار ریال در دسترس علاقمندان می باشد.

کلیدواژه ها: اقتصاد توسعه دانش بنیان | دکتر یعقوب انتظاری |


دفعات مشاهده: 57 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA