پیام خود را بنویسید
کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام چند رسانه ای

در دیدار با استاد دانشگاه ناگویا مطرح شد: نظارت موسسه بر عملکرد موسسات آموزش عالی در راستای برنامه راهبردی آنها

دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه و دکتر محمدرضا سرکارآرانی استاد دانشگاه ناگویا و برنده جایزه علم کشور ژاپن دیدار و گفتگو کردند.

 
 
به گزارش روابط عمومی موسسه در این نشست که در محل موسسه برگزار شد دکتر طاهری‌نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ضمن اشاره به ظرفیت‌ها و برنامه‌های پیش روی این مؤسسه در راستای مأموریت آن به تشریح ایجاد شبکه متخصصین آموزش عالی در آینده نزدیک پرداخت و اشاره کرد که مؤسسه در صدد است ضمن کمک به مؤسسات آموزش عالی در راستای مأموریت‌گرا بودن با استفاده از برنامه راهبردی تدوین شده نظارت دقیق بر عملکرد آنان ایفاد نماید.
طاهری نیا همچنین ضمن تشکر از این استاد ایرانی مقیم ژاپن ابراز علاقه کرد با مشارکت دکتر سرکارآرانی ارتباطات علمی و پژوهشی این موسسه با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ژاپن بیشتر شود.  

در ادامه دکتر محمدرضا سرکارآرانی ضمن تشریح و تحلیل نظام آموزش عالی ایران و تطبیق آن با نظام آموزش عالی در ژاپن، اشاره کرد که مؤسسات آموزش عالی باید دائماً مورد ارزیابی قرار گرفته و با توجه به اثربخشی آنان تصمیم به ادامه و تقویت آن و یا حذف آن گرفت.
 
در این نشست همچنین بر تبادل نظر در خصوص ارائه پیشنهادهایی جهت بهبود وضعیت موجود آموزش عالی با ۱) آموزش و ایجاد نظام تعالی تدریس ۲) ایجاد چابکی و کوچک کردن نظام آموزش عالی به لحاظ تشکیلاتی ۳) نظارت و ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها ۵) عزم ملی برای مأموریت‌گرا بودن دانشگاه‌ها ۵) نهضت ادغام و تجمیع و هرس کردن موسسات آموزشی و دانشگاههای متولی نیروی انسانی و ۶)استفاده از تجارب موسسات آموزش عالی دنیا جهت بهره برداری از تجارت آنها در کشور تأکید و ضمنا مقرر شد که در آینده نزدیک ضمن بازدید از مؤسسات آموزش عالی کشور ژاپن اقدامات لازم در خصوص ایجاد زمینه های مشترک همکاری و عقد تفاهم‌نامه اقدام لازم صورت گیرد.

گفتنی است دکتر محمدرضا سرکارآرانی استاد تمام دانشگاه ناگویا ژاپن و برنده جایزه علم آن کشور و صاحبنظر در حوزه روش های بهسازی آموزشی می باشد. 


 

کلیدواژه ها: دکتر علی باقر طاهری نیا | دکتر محمدرضا سرکارآرانی | موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی | دانشگاه ناگویا |