پیام خود را بنویسید
کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام چند رسانه ای

رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی در گفتگو با خبرگزاری مهر: افزایش سهم زنان در آموزش عالی در ۶ سال اخیر


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عالی باقر طاهری نیا رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی صبح امروز در نشست خبری با گرامیداشت هفته دولت، گزارشی از آمار آموزش عالی ارائه داد.

تمرکز ۸۰ درصد جمعیت دانشجویی قبل از انقلاب در تهران

وی گفت: پیش‌از انقلاب ۸۰ درصد جمعیت دانشجویان کشور در استان تهران و ۲۰ درصد در کل کشور بود که در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت دانشجویی کشور در تهران و ۸۰ درصد در کل کشور است و این گسترش عادلانه آموزش عالی در کشور را نشان دهد.

رشد ۵۶ برابری سهم خانم‌ها در آموزش عالی

وی با اشاره به سهم آموزش خانم‌ها در آموزش عالی گفت: در حالی که آموزش عالی بعد از انقلاب یعنی از سال‌های پایانی رژیم گذشته تا امروز ۵۰ برابر رشد داشته، سهم خانم‌ها در این رشد بسیار چشمگیر و ۵۶ برابر شده است یعنی جمعیت دانشجویی زنان ۵۶ برابر شده و این نشان‌دهنده عدالت آموزشی برای دانشجویان دختر است.

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه آموزش عالی به کل جمعیت دانشجویی در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: جمعیت کل دانشجویی در قبل از انقلاب ۶۷ هزار نفر بوده و اکنون حدود سه میلیون و ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور مشغول تحصیل هستند.

سهم دانش‌آموختگان دانشگاه از جمعیت کشور به ۱۲ درصد است

وی در ادامه به سهم دانش‌آموختگان دانشگاه از جمعیت کشور اشاره کرد و گفت: سهم دانش‌آموختگان دانشگاه از جمعیت کشور به اضافه و منهای ۱۲ درصد است این در حالی است که همه فکر می‌کنند دانشگاه‌ها خیلی گسترش پیدا کرده و دانشجو پذیرش کرده‌اند، اگر دانشجو بیش‌از نیاز پذیرش شده پس چرا این عدد کم است؟ این در حالی است که در کشورهایی مثل کره این آمار حدود ۶۰ درصد است و در برخی از کشورهای آمریکایی این آمار ۷۰ درصد است.

دکتر طاهری نیا با طرح سوالی مبنی‌بر این‌که توسعه آموزش عالی آری و یا خیر گفت: این سوال از دو منظر قابل پاسخ‌دادن است از منظر بازار کار اگر نگاه کنیم، توسعه کمی آموزش عالی بیش‌از نیاز بوده اما اگر از منظر دانش‌آموختگان دانشگاه به کل جمعیت نگاه کنیم، این توسعه کمتر از حد نیاز بوده است.


کلیدواژه ها: خبرگزاری مهر | دکتر علی باقر طاهری نیا |