پیام خود را بنویسید
 

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در گفتگو با ایلنا: دلسردشدگان از رشته‌های فنی مهندسی به سمت رشته زبان خارجی می‌روند


 

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌باقر طاهرنیا، رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در نشست خبری خود با مضمون آموزش عالی از منظر آمار گفت: این موسسه به عنوان کانون تفکر وزارت علوم در یکسال گذشته تلاش کرده با بهره‌گیری از  تجارب موفق سال‌های گذشته، رویکرد تحولی و نوآوری را اجرایی کند. این رویکرد اقتباس از سند تحولی دولت سیزدهم است و همراستایی سند تحول مردمی را مدنظر قرار داده است.

طاهرنیا ضمن اشاره به اهمیت رسیدگی به چالش‌های حوزه آموزش عالی گفت: در بحث آمار، رهبر انقلاب تعبیر زیبایی در تبیین و توصیف آمار دارند می فرمایند؛ آمار ستون فقرات برنامه ریزی کشور است.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: برای اینکه این ستون فقرات بتواند، اندام را کارآمد نگه دارد، آمار باید معتبر، جامع، به روز و تحلیلی‌ باشد. آمار به صورت خام ابزاری در دست پژوهشگران است تا آنها را تحلیل و بر اساس آن پیشنهاد ارائه کنند.این مرکز هم در همین راستا فعالیت می‌کند و داده و پژوهشگر دارد.

طاهرنیا ادامه داد: یکی از کارهایی که در حوزه آمار در این موسسه انجام می‌شود، اقدامی در جهت جهاد تبیین دستاوردهای علمی است. ما سلسه گزارش‌های دوره‌ای آماری منتشر می‌کنیم.

او با اشاره به دوران پیش از انقلاب گفت: در آن دوران ۸۰ درصد جمعیت دانشجویی در تهران و ۲۰ درصد در کل کشور بودند و حالا وضعیت فرق کرده و این نشان دهنده گسترش عدالت است.پیش انقلاب ۹۰ درصد آموزش عالی در تهران و ۱۰ درصد در نقاط دیگر کشور بود. ما نیاز به عدالت آموزشی برای توزیع فرصت های برابر داریم. سهم خانم‌ها بعد از انقلاب در آموزش عالی بیش از آقایان شده است و در مقایسه با آموزش عالی کشور در سالهای پایانی رژیم پهلوی ۵۰ برابر شده است.

عضو دائم شورای معاونین وزارت علوم اظهار کرد: فقط جمعیت دانشجویی زنان قبل از انقلاب و دهه های منتهی به سال ۵۷، حدود ۱۹ هزار نفر بوده و امروز به یک میلیون و ۶۲ هزار نفر رسیده است.در نهایت اینکه سهم آنها در آموزش عالی ۵۶ برابر شده است.

طاهرنیا اضافه کرد: این گمان وجود دارد که دانشگاه‌ها گسترش پیدا کرده اند و بیش از نیاز دانشجو می‌گیریم. اما در همین کشور کره جمعیت دانشجویی نزدیک به ۶۰ درصد یا در آمریکا حدود ۷۰ درصد است.

او در ادامه با اشاره به این سوال که باید به گسترش کمی دانشجو در کشور آری گفت یا نه، توضیح داد: سوالاتی در این رشد کمی مطرح می‌شود؛ مثلا این همه دانشجو و گسترش را برای چه می‌خواهیم؟ ما برای اینکه به بازار کار نگاه می کنیم چنین سوالی را می پرسیم.شاید این دیدگاه تحلیل فرهنگی نیاز دارد. تحصیل در دانشگاه لزوما مساوی با دانشگاه نیست و اگر این مسئله را حل کنیم می گوییم ۱۲ درصد دانش آموخته دانشگاهی زیاد نیست.

دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور یادآور شد: توسعه کمی آموزش عالی از دو منظر یعنی بازار کار و نسبت جمع دانش آموختگان دانشگاهی به کل جمعیت و وضعیت کشورهای رقیب در این موضوع قابل بررسی است و می‌بینیم که در این قیاس ۱۲درصد جمعیت دانشجویی ایران عدد بالایی نیست.
 


کلیدواژه ها: خبرگزاری ایلنا | دکتر علی باقر طاهری نیا |