پیام خود را بنویسید
 

خبرگزاری دانشجو: طاهری‌نیا در نشست خبری مطرح کرد تنوع بیش از ۵ هزار رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها/کمترین تعداد دانشجویان را در مقطع دکتری حرفه‌ای داریم

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، طاهری نیا، رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در نشست خبری که امروز در این موسسه برگزار شد، گفت:

پیش‌از انقلاب ۸۰ درصد جمعیت دانشجویان کشور در استان تهران و ۲۰ درصد در کل کشور بود که در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت دانشجویی کشور در تهران و ۸۰ درصد در کل کشور است و این گسترش عادلانه آموزش عالی در کشور را نشان دهد.
 


 

وی با اشاره به سهم آموزش خانم‌ها در آموزش عالی گفت: در حالی که آموزش عالی بعد از انقلاب یعنی از سال‌های پایانی رژیم گذشته تا امروز ۵۰ برابر رشد داشته، سهم خانم‌ها در این رشد بسیار چشمگیر و ۵۶ برابر شده است یعنی جمعیت دانشجویی زنان ۵۶ برابر شده و این نشان‌دهنده عدالت آموزشی برای دانشجویان دختر است.

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه آموزش عالی به کل جمعیت دانشجویی در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: جمعیت کل دانشجویی در قبل از انقلاب ۶۷ هزار نفر بوده و اکنون حدود سه میلیون و ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور مشغول تحصیل هستند.

 

وی در ادامه به سهم دانش‌آموختگان دانشگاه از جمعیت کشور اشاره کرد و گفت: سهم دانش‌آموختگان دانشگاه از جمعیت کشور به اضافه و منهای ۱۲ درصد است این در حالی است که همه فکر می‌کنند دانشگاه‌ها خیلی گسترش پیدا کرده و دانشجو پذیرش کرده‌اند، اگر دانشجو بیش‌از نیاز پذیرش شده پس چرا این عدد کم است؟ این در حالی است که در کشورهایی مثل کره این آمار حدود ۶۰ درصد است و در برخی از کشورهای آمریکایی این آمار ۷۰ درصد است.

طاهری نیا با طرح سوالی مبنی‌بر این‌که توسعه آموزش عالی آری و یا خیر گفت: این سوال از دو منظر قابل پاسخ‌دادن است از منظر بازار کار اگر نگاه کنیم، توسعه کمی آموزش عالی بیش‌از نیاز بوده اما اگر از منظر دانش‌آموختگان دانشگاه به کل جمعیت نگاه کنیم، این توسعه کمتر از حد نیاز بوده است.

 

تنوع بیش از ۵ هزار رشته تحصیلی در دانشگاه‌های کشور

وی در ادامه به تعداد و تنوع رشته‌های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: بیش‌از پنج هزار رشته تحصیلی در کشور داریم و آمار دقیق آن ۵ هزار و ۷۷۹ رشته‌ای تحصیلی است که بیشترین آن مربوط به دانشگاه علمی کاربردی و کمترین آن مربوط به دانشگاه فرهنگیان است.

 

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با بیان اینکه رشته‌های تحصیلی دانشگاهی با ریزش و رویش مواجه هستند گفت: همچنین ۸ هزار رشته مقطع تحصیلی داریم که بیشترین تنوع گرایش رشته تحصیلی در ارشد و دکتری است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بیشترین دانشجویان به تفکیک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند افزود: در کشور چین بیشترین تمرکز روی سطوح پایین نمودار آموزش عالی است و کمترین توجه به دوره دکتری است، در کشورهای مختلف، الگوی توسعه آموزش عالی را متناسب با الگوی همه‌جانبه انتخاب می‌کنند، مدل توسعه آموزش عالی کشور تابعی از مدل توسعه همه‌جانبه آن کشور است.

طاهری نیا افزود: ۱۳ درصد دانشجویان ایرانی در مقطع کاردانی ۶۳ درصد در مقطع کارشناسی و ۲۴ درصد در مقطع ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند، نسبت دانشجویان خانم به آقا، پنجاه و یک درصد آقا و ۴۹ درصد دانشجویان خانم هستند.

 

وی یاد آور شد: از ۶ سال پیش هر سال سهم خانم‌ها در آموزش عالی یک درصد افزایش یافته است همچنین رشته علوم انسانی بیشترین دانشجویان آموزش عالی دارد یعنی ۵۱ درصد دانشجویان در گروه و علوم انسانی تحصیل می‌کنند و این به دلیل تنوع رشته و سهولت رشته‌های آن است.

طاهری نیا ادامه داد: ۲۴ درصد دانشجویان در رشته‌های فنی و مهندسی، ۸ درصد علوم پزشکی، ۷ درصد هنر و ۶ درصد در علوم پایه تحصیل می‌کنند، روند جمعیت دانشجویی ما حاکی از کاهش جمعیت گروه فنی و مهندسی در سنوات گذشته است و برخی رشته‌ها مانند علوم انسانی تفاوت چندانی نداشته است.


کلیدواژه ها: خبرگزاری دانشجو | دکتر علی باقر طاهری نیا |