با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم: جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور برگزار شد

پنجمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور در سال ۱۴۰۱ با حضور دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات وفناوری و روسای پژوهشگاه های ملی کشور در محل پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد.به گزارش روابط عمومی موسسه در ابتدای این نشست دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور ضمن خوشامدگویی به اعضا از اعلام  آمادگی پژوهشگاه های ملی برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا خبر داد. وی همچنین با اشاره به درخواست برخی از پژوهشگاهها برای عضویت در مجمع پژوهشگاههای ملی اعلام کرد که مجمع پژوهشگاههای ملی کشور به منظور اثربخشی هرچه بیشتر پژوهشگاهها از این درخواستها استقبال می کند.
 سپس دکتر نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به معرفی ماموریت‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این پژوهشگاه پرداخت.
وی با اشاره به روند افزایشی طرح های فناور در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت: این پژوهشگاه با توجه به ظرفیت موجود در جهت توسعه فناوری گام های بزرگی برداشته و بنا بر اعلام ISC در آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران در بین ۵ پژوهشگاه برتر کشور قرار گرفته است.
رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران افزود: با ایجاد کانون های تحقیقاتی پلیمرهای مهندسی و غشا و تشکیل هسته چاپ سه بعدی در زمینه هم افزایی و تحقیقات متمرکز  فعالیت های چشمگیری داشته ایم.


 

تکمیل زنجیره ایده تا ثروت با ایجاد قطب های فناوری و نوآوری در پژوهشگاههای کشور
پس از آن دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه سخنانی پیرامون تقویت جایگاه و نقش پژوهشگاه ها  در توسعه و تجاری‌سازی فناوری و حل مشکلات و چالش های کشور پرداخت.
وی با اشاره به راهبردهای معاونت فناوری و نوآوری در جهت تقویت این جایگاه گفت: ما در ۵ بخش توسعه، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، تجاری‌سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، آموزش و ترویج کارآفرینی و فرهنگ دانش بنیانی در کشور، طراحی، تدوین و پایش نظام ملی نوآوری در حوزه آموزش عالی و مأموریت‌گرایی و هدایت ظرفیت های فناورانه در جهت حل مسائل کلان کشور راهبردهای خود را ارائه کرده¬ایم.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گفت: تشویق و تسهیل ایجاد مراکز کارآفرینی و نوآوری، مراکز رشد، پردیس های فناوری و نوآوری و پارک های علم و فناوری در دانشگاه ها، دستگاه های دولتی و بخش خصوصی و حمایت از ایجاد قطب‌های فناوری و نوآوری در پژوهشگاه ها از جمله برنامه های ما در جهت توسعه، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور است.
 وی با اشاره به سیر تکاملی زیست بوم فناوری و نوآوری در پژوهشگاه ها  افزود:  در گام اول با ایجاد مراکز نوآوری باید به این چرخه ورود کرد و سپس در گام های بعدی با ایجاد مراکز رشد واحدهای فناور و در نهایت ایجاد قطب های فناوری و نوآوری زنجیره زیست بوم فناوری و نوآوری تکمیل شود.
در بخش پایانی این نشست دکتر شعبانی رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی به ارائه سخنانی پیرامون تحول و بازنگری در ماموریت پژوهشگاه‌ها با هدف اثربخشی نتایج پژوهش در جامعه پرداخت.
گفتنی است دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم  و روسای پژوهشگاه های ملی کشور پس از این نشست از مرکز تجاری سازی و نوآوری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بازدید کردند.

کلیدواژه ها: دکتر خیرالدین | مجمع پژوهشگاه های ملی کشور | دکتر علی باقر طاهری نیا |

دفعات مشاهده: 185 بار   |   دفعات چاپ: 35 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA