پیام خود را بنویسید
کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام چند رسانه ای

رئیس دانشگاه الزهرا (س) در پنل تخصصی قانون جوانی جمعیت خواستار شد: لزوم حمایت از سازمان ها در قانون جوانی جمعیت

رئیس دانشگاه الزهرا (س) بر لزوم حمایت از سازمانهایی که کارکنان آنها را بانوان تشکیل می دهند تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه دکتر فریده حق بین رئیس دانشگاه الزهرا(س) در پنل تخصصی قانون جوانی جمعیت که در محل موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد با اشاره به اینکه در دانشگاه الزهرا(س) یازده هزار دختر دانشجو تحصیل می کنند که در سن مناسب ازدواج هستند ادامه داد: با توجه به شمار بانوان شاغل در دانشگاه تک جنسیتی الزهرا که اکثریت بالایی از کارکنان را تشکیل می دهند و غالبا هم در سن فرزند آوری هستند،می طلبد در ذیل قانون حمایت از جوانی جمعیت،از نهاد ها و مؤسساتی که کارکنان آنها را بانوان تشکیل می‌دهد نیز حمایت خاص صورت گیرد، در غیر این صورت یا قانون مذکور در آنجا به خوبی اجرا نمی شود و یا مدیریت موسسه و حتی کیان آن با مخاطرات جدی روبرو خواهد شد.
حق بین با اشاره به تصویب آئین نامه هایی به منظور حمایت از مادران باردار در دانشگاه اعلام کرد: این حمایت ها در درازمدت باعث لطمه به سازمان می شود و قانونگذار در زمان تصویب قوانین باید به گونه ای عمل کند که علیرغم حمایت های فردی، از لطمه به سازمان نیز خودداری کند. موضوع تجدید و اصلاح جمعیت مسئله ای است که از منظر جمعیت شناسان محرز و قطعی است. قانون می بایست حمایت از سازمان هایی را که بیشتر پرسنل آنها را بانوان تشکیل می دهند نیز مدنظر قرار دهد.
رئیس دانشگاه الزهرا ادامه داد: در حوزه آموزش عالی نیز باید همزمان با افزایش جمعیت مباحث مهارت آموزی نیز تقویت شود زیرا دانشگاه محل تعلیم دانشمند است.تشویق های مادی نقش برجسته ای در افزایش باروری ندارد
در ادامه این پنل دکتر یعقوب انتظاری مدیر گروه اقتصاد آموزش عالی و بررسی های نیروی انسانی موسسه با اشاره به اینکه تشویق های مادی نقش برجسته ای در افزایش باروری ندارد ادامه داد: رشد جمعیت که لازمه حفاظت از منابع انسانی است؛ و حفاظت از کیفیت محیط زیست که لازمه کیفیت زندگی است؛ رابطه معکوس دارند. افزایش نرخ باروری موجب کاهش کیفیت محیط زیست می شود. در مقابل، کاهش کیفیت محیط زیست به کاهش باروری کمک می کند. از این رو، سازمان های جهانی و کشورهای توسعه یافته تلاش می کنند تا ترکیب بهینه ای از آنها را داشته باشند(تا هم از محیط زیست خود حفاظت کنند و هم منابع انسانی خود را از دست ندهند). جمهوری اسلامی ایران از نادر کشورهایی است که بدون توجه مسائل زیست محیطی، تلاش می‌کند نرخ باروری جمعیت را افزایش دهد. برای این منظور قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» را تصویب و به اجرا گذاشته است.
انتظاری گفت: در این قانون، برای افزایش باروری عمدتاً بر حمایت های مادی از خانواده ها تاکید شده است. افزایش باروری تحت تاثیر عوامل مختلفی است که در سیایتگذاری باید به همه آن عوامل توجه گرد گفت: مطالعات در کشورهای جهان نشان می دهد که تشویق های مادی نقش برجسته ای در افزایش باروری ندارد. عوامل روان شناختی، زیست شناختی و بوم شناختی نقش مهمتری در تغییرات نرخ باروری بازی می‌کنند. به عنوان مثال، در الگوی‌های «مطلوبیت نوع دوستی دودمانی»، نوع دوستی نسبت به فرزندان نقش اساسی تری در تغییرات باروی دارد.
وی ادامه داد: در این الگوها، بسته به سطح دانش والدین و وضعیت زیست بوم(محیط زیست، وضعیت اقتصادی، وضعیت فرهنگی، وضعیت اجتماعی و وضعیت سیاسی) نوع دوستی اثرات مثبت یا منفی بر باروری بر جای می گذارد. در زیست بوم های نامطلوب، والدین دانا و نوع دوست نسبت به فرزندان خود، ممکن است نگران رفاه فرزندان خود باشند و تصمیم بگیرند که تعداد فرزند کمتری داشته باشند تا زندگی فرزندانشان بدتر نشود. در مقابل، در زیست بوم های مطلوب، والدین دانا و نوع دوست نسبت به فرزندان خود، بدون نگرانی در رابطه با رفاه فرزندان، ممکن است تصمیم بگیرند تعداد فرزند بیشتر داشته باشند است. علاوه بر آن، نوع دوستی می تواند نقش مهمی در ترکیب بهینه سطح باروری و کیفیت زیست بوم داشته باشد.
مانند زیست بوم، درجه نوع دوستی نیز از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت است و در یک جامعه ممکن است در طول زمان تغییر کند. در دو جامعه با زیست بوم یکسان(از نظر مطلوبیت)، در جامعه ای که درجه نوع دوستی بالاتر باشد، سطح باروری بالاتر خواهد بود. البته، در جوامع مختلف نوع دوستی و زیست بوم در تعامل هستند و یکدیگر را تعدیل می کنند.
عضو هیات علمی موسسه افزود: به نظر می رسد در ایران، به دلیل سیاست گذاری های نامناسب، هم مطلوبیت زیست بوم و هم درجه نوع دوستی پایین است. این دو متغیر، در طول زمان، در تعامل با یکدیگر سیر نزولی گرفته اند و این سیر نزولی همچنان ادامه دارد. از این رو، نرخ باروری در ایران دارای روند کاهشی است. بنابراین، از سیاست گذاران راهبردی در ایران انتظار می رود به منظور دستیابی به ترکیب بهینه ای از نرخ باروری جمعیت و حفاظت از محیط زیست، علاوه بر تشویق های مادی خانواده ها، برای بهیود دانایی جمعیت، مطلوبیت زیست بوم و ارتقاء حس نوع دوستی در جامعه سیاست گذاری کنند.

کلیدواژه ها: دکتر یعقوب انتظاری | پنل تخصصی | دکتر فریده حق بین |