دکتر صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم: مجمع پژوهشگاههای ملی کشور کانون تفکر شورای عالی عتف باشد

معاون پژوهشی وزارت علوم در جلسه مجمع پژوهشگاههای ملی کشور خواستار مشارکت بیشتر مجمع در تصمیم سازی های شورای عتف شد.


به گزارش روابط عمومی موسسه دومین جلسه مجمع پژوهشگاههای ملی کشور در سال جاری توسط موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در فضای مجازی برگزار شد. در این نشست که با حضور دکتر صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم و روسای پژوهشگاهها و موسسات عضو مجمع برگزار شد دکتر پیمان صالحی ضمن بیان مطلب فوق افزود: یکی از برنامه های جدی ما در معاونت پژوهشی وزارت علوم شبکه سازی است و باید از این ظرفیت در امور پژوهشی استفاده شود. شبکه سازی باعث کاهش موازی کاری و دوباره کاری شده و برای افزایش هم افزایی و ارتباط بین دانشگاه و مراکز تحقیقاتی نیاز به شبکه است که موجب افزایش قدرت و ارتباط با دانشگاه های فرامرزی هم می شود و ظرفیت خوبی را برای پژوهشگر ایجاد می کند.
وی همچنین از تشکیل شورای عالی عتف با حضور ریاست محترم جمهور پس از هفت سال در آینده ای نزدیک خبر داد.
در ابتدای نشست دکتر علی باقر طاهری نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاههای ملی کشور ضمن خیرمقدم به حضور دکتر صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم و تبریک انتصاب آقایان دکتر زمانیان و دکتر تاجیک روسای جدید سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی و پژوهشگاه رنگ از زحمات آقای دکتر عشوری و خانم دکتر رنجبر روسای پیشین این مراکز تقدیر کرد.
دکتر طاهری نیا در ادامه از ایجاد شبکه متخصصان آموزش عالی (شماع) در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی خبر داد. طاهری نیا اضافه کرد: در خصوص شبکه سازی در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی شبکه متخصصان آموزش عالی ایجاد می شود. این شبکه شامل افرادی متخصص و صاحب نظر در حوزه آموزش عالی(اقتصاد، برنامه ریزی، مدیریت، سیاست و آموزش و...) و افرادی با تجربه زیسته موفق و دارای دانش آموزش عالی با تجربه و حسن شهرت در امرسیاستگذاری، برنامه ریزی و راهبری است.
در این نشست همچنین دکتر لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: تشکیل مجمع پژوهشگاههای ملی کشور اقدامی مناسب بوده و تاکنون برکات زیادی داشته است. وی در ادامه سخنرانی خود را با موضوع "ایفای نقش پژوهشگاه ها در تحقق شعار سال" ارائه کرد و با اشاره به محدودیت های ایجاد شده و تحریم های ظالمانه در خصوص دسترسی پژوهشگران ایرانی به منابع علمی، دسترسی به این منابع را بسیار مهم دانست و گفت باید یک دیتا بانک ایرانی ایجاد شود.
دکتر لاریجانی ادامه داد: مقررات پژوهشگاهها باید متناسب با ماموریت و اهداف پژوهشگاهها و متفاوت از دانشگاهها باشد.
در پایان دکتر نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران سخنرانی خود را با موضوع "ایفای نقش پژوهشگاه ها در تحقق شعار سال" و تشکیلات و چارت سازمانی متناسب با ماموریت پژوهشگاهها" ارائه و اعضا نظرات خود را در این باره بیان کردند که عمده محورهای آن بدین شرح است:
◄ لزوم سرمایه گذاری مناسب در امر تحقیق و پژوهش
◄ مداقه عالمانه ماموریت و تشکیلات دانشگاهها از ضروریات است
◄ نقش آفرینی مجمع پژوهشگاههای ملی کشور در شورای عالی عتف
◄ عدم مدیریت پژوهشگاهها و مراکز تحقیقاتی، همانند دانشگاهها با توجه به ماموریت های متفاوت
 

کلیدواژه ها: دکتر طاهری نیا | مجمع پژوهشگاههای ملی کشور | دکتر لاریجانی | دکتر صالحی |


دفعات مشاهده: 294 بار   |   دفعات چاپ: 74 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA