کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام

چاپ کتاب چشم اندازهای بین المللی در تامین مالی آموزش عالی

کتاب "چشم اندازهای بین المللی در تامین مالی آموزش عالی" تألیف جوزف برادا، وجسیک بینوکوفسکی و ماساکی کوبونیوا توسط دکتر وحید مهربانی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ترجمه و در ۱۹۰ صفحه به بهای ۴۰۰ هزار ریال از سوی انتشارات موسسه راهی بازار نشر شد.

 
به گزارش روابط عمومی موسسه این کتاب در نه فصل تدوین شده و مترجم در مورد کتاب چنین بیان کرده است: پس از طی چند دهه و اطلاع از منافع سرشار، گسترده و چندبعدی آموزش عالی و گسترش متعاقب آن حتی در جوامع کمتر توسعه یافته، سیاست­گذاران دولتی با چالشی مواجه شده ­اند که گریزی از آن نیست. از یکسو به دلیل منافع تحصیل در سطوح عالی نمی ­توان به آن بی­ توجه بود و دست از حمایت آن برداشت و از سوی دیگر، گسترش آموزش عالی نیازمند منابع مالی هنگفتی نیز است که تأمین آن صرفاً توسط دولت کاری بس دشوار می­ نماید و از توان دولت خارج است. بر این اساس، مطالعات اقتصاد آموزش که در اوایل متمرکز بر منافع و پیامدهای آموزش بود، امروزه به سمت تأمین مالی آموزش به­ ویژه در سطح سوم گرایش پیدا کرده که حاصل آن مطرح شدن بحث‌ها و انتشار مقالات و کتاب­های بسیار است.

تلاش دولت برای کاستن از سنگینی بار تأمین مالی آموزش عالی و در عین حال نظام­ مند ساختن آن موجب شده است که جنبه­ های خصوصی این امر تقویت شود و دانشگاه‌ها و سایر نهادهای آموزش عالی به دنبال یافتن شیوه­ های نوین در تأمین مالی فعالیت ­های خود بروند، از جمله اتکاء بر شهریه، ارتباط با دنیای کسب‌وکار و همکاری با بخش صنعت و کشاورزی.
شکل ­گیری فضای جدید در مالیۀ آموزش عالی و ظهور روش­های تازۀ درآمدزایی، زمینه ­های جدیدی را برای فعالیت دانشگاه‌ها به ­وجود آورده است به طوری که رسالت دانشگاه‌ها به کلی در حال تغییر است و همین امر منجر به تغییر اساسی رسالت­ های آنها شده است.

بنا بر اهمیت موضوع و لزوم دسترسی به منابع علمی جدید در زمینه تأمین مالی آموزش عالی و همچنین در امتداد آثار علمی دیگری که تاکنون مترجم کتاب در حوزۀ آموزش از خود بجای گذاشته است، ترجمه کتاب پیش­رو را اقدامی مناسب یافتم. این کتاب حاوی مروری بر تجارب کشورهای مختلف است و از این رو، از غنای کافی برخوردار است زیرا نگرش­ ها، تجربه‌ها و رویکردهای گوناگون را در کنار هم قرار می ­دهد و دیدگاهی جامع در ذهن مخاطب ایجاد می­ کند.
 

کلیدواژه ها: دانشگاه تهران | دکتر وحید مهربانی | چشم اندازهای بین المللی در تامین مالی آموزش عالی | جوزف برادا | وجسیک بینوکوفسکی | ماساکی کوبونیوا |