کانال موسسه در آپارات کانال موسسه در اینستاگرام کانال موسسه در تلگرام چند رسانه ای

چاپ کتاب حقوق آموزش عالی مفاهیم و مسائل

کتاب "حقوق آموزش عالی مفاهیم و مسائل" به قلم آقای دکتر غلامرضا ذاکرصالحی دانشیار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در ۳۰۸ صفحه، به بهای ۱۶۰ هزار ریال از سوی انتشارات موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی راهی بازار نشر شده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، مولف در مقدمه کتاب چنین بیان کرده است:

حقوق آموزش عالی بخشی از جهان وسیع‌تر حقوق آموزش است. این قلمرو بزرگتر نه تنها قوانین مربوط به تحصیلات عالی و پیش دانشگاهی بلکه قوانین مربوط به تحصیلات پایین‌تر را نیز شامل می‌شود. «حق آموزش» در اعلامیه جهانی حقوق بشر و پس از آن در قوانین اساسی اکثر کشورها ظهور و بروز داشته است. حقوق آموزش عالی به عنوان شاخه‌ای از این مبحث متأسفانه از سطح مباحث محدود (عمدتاً نظری) فراتر نرفته و از توسعه و بلوغ لازم برخوردار نیست. از این رو انجام یک مطالعه تجربی و تطبیقی را با مشکل مواجه می‌کند.

در کشور ایران تاکنون یک «مطالعه پایه» در خصوص مبانی و مفاهیم حقوق آموزش عالی انجام نشده است که کل سیستم حقوقی آموزش عالی را به صورت یکپارچه بررسی کند. لازمه این مهم این است که ابتدا مبانی نظری و مفاهیم اصلی‌ این شاخه از حقوق در اختیار مدیران، کارشناسان و پژوهشگران علاقه‌مند قرار گیرد. گام دوم نیز مسأله‌یابی و کشف کلیدی‌ترین مسایل و مشکلات در این زمینه است. مطالعه حاضر این دو مسأله را رکن پژوهش خود قرار داده است.
 


کلیدواژه ها: دکتر غلامرضا ذاکر صالحی | حقوق آموزش عالی مفاهیم و مسائل |