مراسم روز پژوهش با حضور قائم مقام وزارت علوم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۱۰/۱ | 

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با هدف ارائه گزارش عملکرد پژوهشی و گفت و شنود اعضای هیات علمی در خصوص دستآوردها و ماموریتهای موسسه و تجلیل از  پژوهشگران برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم  دکتر تسلیمی در سخنانی با تبریک هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: لازم است با شناسایی عوامل بازدارنده پیشرفت و توسعه کشور به رفع آنها کمک کرد. ایشان با طرح این سوال که از همه پژوهشگران باید پرسید که به سهم خودتان می‌خواهید  تا چه شعاعی موثر باشید؟ تا انگیزه بیشتر برای انجام پژوهشهای کاربردی را ایجاد نمود.   

وی با بیان اینکه موضوع دانشگاه پژوهی یک امر ضروری است و برای نهادینه شدن روشهای اجرایی، راه اندازی  دفاتر دانشگاه پژوهی بعنوان دستیاران نظام دانشگاهی کشور می تواند به مدیران، آموزش ها و روشهایی اجرایی مناسبی ارائه نماید. از پژوهش اولیه تا توسعه یافتگی راه طولانی وجود دارد اما با خرد جمعی و کمک به ارکان آموزش عالی می توان در این راه سرعت بیشتری یافت.

قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تاکید کرد: موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با قدمت بیش از 40 سال سابقه به عنوان بازوی فکری وزارت علوم باید با سوق دادن دانشگاه به رویکردهای پژوهش محور واقعیتهای حاکم بر فعل و انفعالات امور را بررسی و برای بهتر شدن آن روشهای جدیدی را ارائه نماید.

خانم دکتر نورشاهی رئیس موسسه با توضیح مسئولیتهای اصلی موسسه و ارتباط موثر با وزارت متبوع و شورای معاونین دانشگاهها برای کمک به اعتلای حوزه آموزش عالی در کشور مواردی را طرح و سپس معاون پژوهشی موسسه گزارشی از فعالیتهای علمی تحقیقاتی سالیان اخیر و طرحهای در دست انجام و پایان یافته ارائه نمودند.

در ادامه این برنامه برخی از اعضای هیات علمی موسسه با ارائه نقطه نظرات و دیدگاهها پیرامون مشکلات فرا روی پژوهش و تواناییهای موسسه برای ارائه ایده و گزارشات تحلیلی و همکاری هرچه بیشتر با وزارت و مراکز آموزش عالی کشور توضیحاتی ارائه کردند.

همچنین به برخی از اقدامات که در جهت توسعه موسسه صورت گرفته و ضرورت های بازنگری در مقررات و آیین نامه های پژوهشی اشاره گردید.


گفتنی است در خاتمه از پژوهشگران برتر سال ۱۳۹۳ این موسسه تقدیر شد.

کلیدواژه ها: مراسم روز پژوهش | دکتر تسليمی |